V Bruselu po smrti černocha vypukly násilnosti a demonstrace, přes 100 zatčených

Belgická policie dnes přislíbila důkladné vyšetření smrti černocha, kvůli níž ve středu v Bruselu demonstrovalo na 500 lidí proti údajnému policejnímu násilí proti menšinám. Třiadvacetiletý mladík podle pitvy zemřel na srdeční infarkt, advokát jeho rodiny však dnes médiím sdělil, že měl po policejním zásahu na těle modřiny. Policie po násilném protestu, při němž bylo zraněno pět lidí, zadržela více než stovku osob. Jeden vážně zraněný policista je stále v péči lékařů.

Belgická policie
doporučujeme

Dlouho nevídané násilnosti zažila ve středu večer bruselská čtvrť Schaerbeek severovýchodně od centra belgické metropole. Poté, co se většina protestujících poklidně rozešla, začala skupina maskovaných mladíků útočit na policejní auta a pronikla až na místní policejní stanici, kde vzplál oheň.

Útočníci ničili i policejní auta či výlohu místní lékárny. Drobě poškozeno bylo podle médií i auto z kolony s králem Philippem, která shodou okolností projížděla dějištěm nepokojů.

"Pokračuje vyšetřování... Viníci budou potrestáni," komentoval na twitteru násilnosti belgický ministr spravedlnosti Vincent Van Quickenborne.

Nevraživost vůči místní policii vzbudila v demonstrantech smrt Ibrahimy Barrieho, který zemřel po zadržení minulou sobotu. Belgická média s odkazem na svědky píší, že mladík natáčel na telefon policisty, kteří u bruselského Severního nádraží kontrolovali, zda shromážděná skupina lidí neporušuje omezení zavedená kvůli covidu-19. Když chtěla policie prověřit i Barrieho, dal se na útěk, při němž jej policisté dopadli. Na policejní stanici pak krátce nato ztratil vědomí. Policisté se jej snažili oživit, avšak podle listu SudInfo jim nefungoval defibrilátor. Podle výsledků pitvy zveřejněných dnes jeho advokátem zemřel na infarkt. V jeho těle se nenašly stopy po návykových látkách.

"Rodina viděla na patologii na jeho těle modřiny," řekl médiím advokát Alexis Deswaef. V narážce na údajně nerovný policejní přístup k lidem různé barvy pleti podotkl, že kdyby Barrie nebyl černoch, mohl stále žít.

Šéfkomisař belgické policie dnes přislíbil, že okolnosti jeho smrti budou důkladně prošetřeny. "Dá se pochopit, že to v lidech vzbudilo emoce a že se chtějí vyjádřit, ale násilnosti jsou nepřípustné. Spravedlnosti bude učiněno za dost," řekl dnes televizi RTBF komisař Marc De Mesmaeker.

Belgická policie čelila kritice za údajně násilný postup také po smrti Slováka Jozefa Chovance, který zemřel před téměř třemi lety po policejním zákroku na letišti v Charleroi. Podle videozáznamu, který byl zveřejněn loni v srpnu, policisté na Chovancovi více než čtvrt hodiny klečeli. Na záběrech je vidět také to, jak jedna z policistek hajluje a její kolegové se tomu smějí. Podle belgické prokuratury však dosavadní vyšetřování neprokázalo, že by policisté způsobili Chovancovi smrtelná zranění.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Estonsko má poprvé v čele vlády ženu

25.01.2021 20:38 Estonsko má poprvé v čele vlády ženu. Nástupcem Jüriho Ratase, který před necelými dvěma týdny…

Německá vláda varuje před "temným mrakem" mutací

25.01.2021 20:31 Lidé v Německu se musí podle německé vlády připravit na rychlé rozšíření vysoce nakažlivých mutací…

AstraZeneca musí jasně vysvětlit omezení dodávek, řekla členka EK

25.01.2021 19:01 Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení firmy AstraZeneca, proč v prvním období dodá zemím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama