Velvyslanci zemí EU posuzovali dohodu o vztazích s Británií, má stovky stran a příloh

V Bruselu se dnes sešli velvyslanci zemí Evropské unie, aby začali posuzovat dohodu o budoucích vztazích s Británií, kterou obě strany uzavřely ve čtvrtek. Evropské státy už po čtvrtečním oznámení dohodu přivítaly a očekává se, že ji jednomyslně podpoří, uvedla agentura AP.

Brexit
doporučujeme

Británie po referendu z roku 2016 opustila Evropskou unii letos 31. ledna. Rychlé schválení dohody je klíčové, protože přechodné období, během něhož měly být dohodnuty detaily budoucích vztahů, skončí 31. prosince.

Dohodu musejí potvrdit členské země EU, což podle mluvčího německého předsednictví v Radě EU Sebastiana Fischera potrvá několik dní. Prostudovat je totiž podle něj třeba 1246 stran textu, který má ještě 800 stran příloh.

Dokument bude muset schválit rovněž Evropský parlament (EP), který o něm bude ale hlasovat až začátkem příštího roku. Britští poslanci se k hlasování o dohodě sejdou 30. prosince. Ve všech případech se očekává schválení textu.

Vzhledem k tom, že europoslanci o dokumentu budou hlasovat až po konci přechodného období, bude muset dohoda v prvních dnech nového roku platit jen provizorně.

Mluvčí německého předsednictví Fischer dnes na twitteru uvedl, že zástupci členských zemí už Evropský parlament v dopise informovali, že "chtějí v nadcházejících dnech rozhodnout o provizorním uplatnění dohody mezi EU a Británií". Zástupci evropské sedmadvacítky podle něj schválili dopis jednomyslně.

Příští schůzka velvyslanců členských zemí je naplánována na pondělí. Zda budou už na tomto setkání hlasovat o provizorním uplatnění dohody od Nového roku, zatím není jasné.

Vyjednaná dohoda bude určovat, podle jakých pravidel se vztahy mezi Británií a evropskou sedmadvacítkou budou řídit od 1. ledna 2021. Hlavním cílem náročných jednání bylo zajistit nerušenou obchodní výměnu, která nebude zatížena cly. Dohoda ale obsahuje i pasáže o rybolovu, energetice, dopravě či justiční a policejní spolupráci.

Dohodu ve čtvrtek přivítali politici v Británii i v EU. "Věřím, že bude základem šťastného, úspěšného a stabilního partnerství s našimi přáteli v EU v nadcházejících letech," uvedl ve vánočním poselství britský premiér Boris Johnson. Předseda české vlády Andrej Babiš uzavření dohody označil za výbornou zprávou pro všechny obchodníky a lidi.

Hlavní body dohody o uspořádání budoucích vztahů

Nulová cla a kvóty na zboží.

Konec volného pohybu, což znamená, že britští občané už nebudou moci pracovat, žít, studovat nebo začít podnikat v zemích EU bez udělení víza.

Mezi členskými státy EU a Británií budou zavedeny hraniční kontroly.

Mezi Irskou republikou a Severním Irskem nevznikne pevná hranice.

Rybáři členských zemí EU budou moci dalších pět a půl roku dál lovit v britských vodách, do poloviny roku 2026 se ale musejí vzdát čtvrtiny dosavadních pozic, které zaberou britští rybáři. Poté se bude o nových podmínkách přístupu unijních rybářů do britských vod vyjednávat každoročně.

Británie i EU se společně zavázaly zachovat vysokou úroveň ochrany v oblastech, jako je životní prostředí, boj proti klimatickým změnám a ceny emisních povolenek. Británie bude používat vlastní systém obchodování s povolenkami.

Británie i EU se zavázaly chránit sociální a pracovní práva obyvatel.

Zachovány budou standardy transparentnosti v daňové politice.

Zachována budou práva cestujících a zaměstnanců v dopravním sektoru.

Británie se do roku 2027 bude nadále podílet na mnoha evropských programech, jako je například program na podporu vědy a výzkumu s názvem Horizon Europe, na které Spojené království finančně přispívá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 15:07 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Merkelová hájí karanténní opatření, jsou kvůli mutacím nezbytná

21.01.2021 13:21 Aktualizováno Jako nezbytné dnes německá kancléřka Angela Merkelová obhajovala zpřísnění karanténních opatření v…

EU i Německo jsou připraveny jednat s Bidenem, míní Merkelová

21.01.2021 12:14 Německo i Evropská unie jsou připraveny jednat s vládou nového amerického prezidenta Joea Bidena.…

Šéf RKI: Karanténa je jediné opatření, než bude populace očkovaná

21.01.2021 11:48 Karanténa je jediným opatřením, které proti šíření koronaviru máme, než bude naočkována dostatečná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama