Velvyslanci zemí EU posuzovali dohodu o vztazích s Británií, má stovky stran a příloh

V Bruselu se dnes sešli velvyslanci zemí Evropské unie, aby začali posuzovat dohodu o budoucích vztazích s Británií, kterou obě strany uzavřely ve čtvrtek. Evropské státy už po čtvrtečním oznámení dohodu přivítaly a očekává se, že ji jednomyslně podpoří, uvedla agentura AP.

Británie po referendu z roku 2016 opustila Evropskou unii letos 31. ledna. Rychlé schválení dohody je klíčové, protože přechodné období, během něhož měly být dohodnuty detaily budoucích vztahů, skončí 31. prosince.

Dohodu musejí potvrdit členské země EU, což podle mluvčího německého předsednictví v Radě EU Sebastiana Fischera potrvá několik dní. Prostudovat je totiž podle něj třeba 1246 stran textu, který má ještě 800 stran příloh.

Dokument bude muset schválit rovněž Evropský parlament (EP), který o něm bude ale hlasovat až začátkem příštího roku. Britští poslanci se k hlasování o dohodě sejdou 30. prosince. Ve všech případech se očekává schválení textu.

Vzhledem k tom, že europoslanci o dokumentu budou hlasovat až po konci přechodného období, bude muset dohoda v prvních dnech nového roku platit jen provizorně.

Mluvčí německého předsednictví Fischer dnes na twitteru uvedl, že zástupci členských zemí už Evropský parlament v dopise informovali, že "chtějí v nadcházejících dnech rozhodnout o provizorním uplatnění dohody mezi EU a Británií". Zástupci evropské sedmadvacítky podle něj schválili dopis jednomyslně.

Příští schůzka velvyslanců členských zemí je naplánována na pondělí. Zda budou už na tomto setkání hlasovat o provizorním uplatnění dohody od Nového roku, zatím není jasné.

Vyjednaná dohoda bude určovat, podle jakých pravidel se vztahy mezi Británií a evropskou sedmadvacítkou budou řídit od 1. ledna 2021. Hlavním cílem náročných jednání bylo zajistit nerušenou obchodní výměnu, která nebude zatížena cly. Dohoda ale obsahuje i pasáže o rybolovu, energetice, dopravě či justiční a policejní spolupráci.

I would like to wish everyone a very Merry Christmas. pic.twitter.com/DofRkb4Ivc

— Boris Johnson (@BorisJohnson) December 24, 2020

Dohodu ve čtvrtek přivítali politici v Británii i v EU. "Věřím, že bude základem šťastného, úspěšného a stabilního partnerství s našimi přáteli v EU v nadcházejících letech," uvedl ve vánočním poselství britský premiér Boris Johnson. Předseda české vlády Andrej Babiš uzavření dohody označil za výbornou zprávou pro všechny obchodníky a lidi.

Hlavní body dohody o uspořádání budoucích vztahů

Nulová cla a kvóty na zboží.

Konec volného pohybu, což znamená, že britští občané už nebudou moci pracovat, žít, studovat nebo začít podnikat v zemích EU bez udělení víza.

Mezi členskými státy EU a Británií budou zavedeny hraniční kontroly.

Mezi Irskou republikou a Severním Irskem nevznikne pevná hranice.

Rybáři členských zemí EU budou moci dalších pět a půl roku dál lovit v britských vodách, do poloviny roku 2026 se ale musejí vzdát čtvrtiny dosavadních pozic, které zaberou britští rybáři. Poté se bude o nových podmínkách přístupu unijních rybářů do britských vod vyjednávat každoročně.

Británie i EU se společně zavázaly zachovat vysokou úroveň ochrany v oblastech, jako je životní prostředí, boj proti klimatickým změnám a ceny emisních povolenek. Británie bude používat vlastní systém obchodování s povolenkami.

Británie i EU se zavázaly chránit sociální a pracovní práva obyvatel.

Zachovány budou standardy transparentnosti v daňové politice.

Zachována budou práva cestujících a zaměstnanců v dopravním sektoru.

Británie se do roku 2027 bude nadále podílet na mnoha evropských programech, jako je například program na podporu vědy a výzkumu s názvem Horizon Europe, na které Spojené království finančně přispívá.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Brexit Velká Británie evropský parlament diplomacie

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy