V Budapešti dnes protestovaly stovky lidí, ve Vídni tisíce. Policie zasahovala v Bruselu a Amsterodamu

V Budapešti dnes proti pandemickým omezením protestovaly navzdory zákazu shromažďování stovky lidí. Zhruba stovka restaurací oznámila, že v pondělí otevřou, třebaže jim vláda hrozí vysokými pokutami, informovala agentura Reuters. Kabinet premiéra Viktora Orbána dříve uvedl, že opatření může začít uvolňovat, až výrazně klesnou počty nakažených koronavirem, nebo poté, co bude naočkováno značné množství Maďarů.

Demonstrace v Maďarsku
doporučujeme

Maďarsko jako první unijní země tento týden podepsalo smlouvu o pořízení ruské vakcíny Sputnik V a přípravku čínské společnosti Sinopharm. Nynější pandemická opatření zahrnují zákaz nočního vycházení, jsou zavřené střední školy a vyjma výdejních okének i restaurace a kavárny.

"Už máme všichni dost plošného ničení podnikání," uvedli organizátoři protestu na faceboooku. Jeho účastníci měli sice roušky, ale porušili zákaz shromažďování. Policisté některé z demonstrantů na místě legitimovali.

Organizátoři protestu uvedli, že přes sto restaurací po celém Maďarsku v pondělí navzdory zákazu otevře. Vláda přitom v sobotu za porušení nařízení zvýšila pokutu až na pět milionů forintů (až 364.000 Kč). Podnikům též hrozí až půlroční zákaz činnosti.

V desetimilionovém Maďarsku se dosud koronavirem nakazilo 367.586 lidí, z nichž 12.524 zemřelo. Počty nově nakažených zde nyní klesají.

Ve Vídni přišlo na nepovolený protest zhruba 5000 lidí

Ve Vídni dnes protestovalo zhruba 5000 lidí proti vládním protikoronavirovým opatřením. K protestu vyzvala Svobodná strana Rakouska (FPÖ), jejíž dnešní demonstrace byla zakázána, uvedl agentura AFP. Proti neohlášenému shromáždění policie nakonec nezasáhla. V Rakousku platí do 7. února celostátní uzávěra.

Demonstranti skandovali hesla, ve kterých vyzývali k demisi kancléře Sebastiana Kurze. Mnozí z účastníků akce neměli nasazené roušky. Podle agentury AFP na demonstraci přišli také radikální fotbaloví fanoušci a lidé napojení na krajní pravici a neonacistické skupiny.

Rakouská policie zakázala prakticky všechna shromáždění nahlášená v hlavním městě na dnešek. Při zákazu argumentovala nebezpečím nekontrolovatelného šíření koronaviru. Proti protestu ale pořádkové síly nezasáhly. Demonstrujícím ovšem policie zabránila, aby obsadili ulici Ring, jež patří mezi dopravní tepny rakouské metropole.

Policejní zákaz demonstrací označil za skandální bývalý ministr vnitra a současný člen FPÖ Herbert Kickl. "Jsme svědci nevídané cenzury," uvedl Kickl.

V Bruselu a Amsterodamu policie rozháněla odpůrce restrikcí

Protesty proti restrikcím zavedeným kvůli hrozbě covidu-19 byly na dnešek svolány v Bruselu a Amsterodamu. V nizozemské metropoli policie ukončila shromáždění o několika stovkách účastníků, z nichž desítky zatkla. V belgickém hlavním městě byly stovky lidí preventivně zadrženy s cílem zabránit větším demonstracím, informovaly světové zpravodajské agentury.

V Amsterodamu se úřady snažily předejít opakování výtržností, které minulý víkend vypukly zde i v dalších městech po vyhlášení zákazu nočního vycházení. Nepokoje se zklidnily až po několika dnech a po zatčení asi 500 lidí.

Dnes policie v nizozemské metropoli zadržela zhruba 30 osob, uvádí Reuters. Policie sdělila, že nařídila rozchod asi 600 demonstrantů, kteří se odpoledne sešli na prostranství Museumplein v centru města. V celém Nizozemsku aktuálně platí zákaz větších shromáždění.

Násilnosti nebyly hlášeny ani z Bruselu, kde bezpečnostní složky zasahovaly ve snaze zabránit dvěma zakázaným demonstracím. Policejní mluvčí uvedla, že během zásahů bylo do "administrativní vazby" vzato skoro 500 lidí, které strážci zákona okolo 15:00 začali propouštět.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská léková agentura začala hodnotit ruskou vakcínu Sputnik V

04.03.2021 13:18 Aktualizováno Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila průběžné hodnocení ruské vakcíny proti covidu…

Německo bude očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

04.03.2021 11:58 Německo již brzy začne proti nemoci covid-19 očkovat seniory starší 65 let také preparátem…

Brusel schválil plán Francie na pomoc firmám zasaženým pandemií

04.03.2021 11:55 Evropská komise (EK) dnes schválila záměr Francie využít až 20 miliard eur (asi 524 miliard Kč) z…

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

04.03.2021 11:31 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama