V Bulharsku pokračují demonstrace, desítky zraněných při střetech s policií

Přes 50 zraněných, většinou policistů, muselo být ošetřeno v nemocnici po středečních střetech demonstrantů s policií před bulharským parlamentem v Sofii. Devět desítek lidí policie při potyčkách zadržela. Informovala o tom v noci na dnešek agentura AFP.

Bojko Borisov
doporučujeme

Ráno agentura DPA uvedla, že policie v Sofii přes noc odstranila stany, v nichž téměř dva měsíce blokovali protestující dopravu v centru bulharské metropole. Při tom nebyl nikdo zraněn ani zadržen.

Pozdě večer ale policie zadržela přes 60 lidí po střetech s radikálními účastníky demonstrace, která se konala před bulharským parlamentem. Na ní se sešly tisíce lidí, kteří požadují demisi premiéra Bojka Borisova. Šlo o jeden z největších protestů během dvouměsíčních manifestací. Už během dne při potyčkách policie zatkla na tři desítky lidí.

Organizátoři středeční demonstrace, která se konala u příležitosti prvního zasedání parlamentu po letní přestávce, vyzvali předem k pokojné manifestaci a střety s policií označili za akci provokatérů, uvedla agentura Reuters.

Někteří demonstranti házeli na budovu parlamentu vejce, jablka a odpadky. Podle policie se také snažili převrátit policejní vozy a napadali policisty pepřovým sprejem.

Napětí před bulharským parlamentem vzrostlo pozdě večer, kdy radikální demonstranti házeli na policisty i zápalné lahve a petardy. Policie proti nim použila vodní dělo.

Na středeční demonstraci v Sofii Bulhaři křičeli "Demisi!" a "Mafie!". Viní totiž vládu Bojka Borisova, že selhala v boji proti korupci, která narušuje právní stát a přináší výhody mocným oligarchům. K demisi vyzval Borisovovu středopravou vládu i prezident Rumen Radev.

Borisov (61), který je s menšími přestávkami premiérem už od roku 2009, slíbil, že odstoupí, až parlament schválí jeho návrh na svolání Velkého národního shromáždění, jež by by mělo schvalovat novou ústavu. Demonstranti i opoziční strany premiérův návrh odmítli jako trik, jehož cílem je udržet se déle ve funkci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět dál zápolí s koronavirem, v Česku už je jeho nakažlivější britská…

18.01.2021 21:58 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Conteho italská vláda získala důvěru poslanců, přežití ale nemá jisté

18.01.2021 21:31 Italská Poslanecká sněmovna dnes vyslovila důvěru vládě premiéra Giuseppeho Conteho. Kabinet…

Unijní státy zahájily debatu o cestování s očkovacími pasy

18.01.2021 17:53 Státy Evropské unie by před letní turistickou sezónou mohly zavést společné očkovací certifikáty,…

Německo očekává prodloužení a zpřísnění karantény

18.01.2021 16:32 Stávající karanténa v Německu, která platí nejméně do konce ledna, bude pokračovat i v únoru, navíc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama