V Bulharsku pokračují demonstrace, desítky zraněných při střetech s policií

Přes 50 zraněných, většinou policistů, muselo být ošetřeno v nemocnici po středečních střetech demonstrantů s policií před bulharským parlamentem v Sofii. Devět desítek lidí policie při potyčkách zadržela. Informovala o tom v noci na dnešek agentura AFP.

Bojko Borisov
doporučujeme

Ráno agentura DPA uvedla, že policie v Sofii přes noc odstranila stany, v nichž téměř dva měsíce blokovali protestující dopravu v centru bulharské metropole. Při tom nebyl nikdo zraněn ani zadržen.

Pozdě večer ale policie zadržela přes 60 lidí po střetech s radikálními účastníky demonstrace, která se konala před bulharským parlamentem. Na ní se sešly tisíce lidí, kteří požadují demisi premiéra Bojka Borisova. Šlo o jeden z největších protestů během dvouměsíčních manifestací. Už během dne při potyčkách policie zatkla na tři desítky lidí.

Organizátoři středeční demonstrace, která se konala u příležitosti prvního zasedání parlamentu po letní přestávce, vyzvali předem k pokojné manifestaci a střety s policií označili za akci provokatérů, uvedla agentura Reuters.

Někteří demonstranti házeli na budovu parlamentu vejce, jablka a odpadky. Podle policie se také snažili převrátit policejní vozy a napadali policisty pepřovým sprejem.

Napětí před bulharským parlamentem vzrostlo pozdě večer, kdy radikální demonstranti házeli na policisty i zápalné lahve a petardy. Policie proti nim použila vodní dělo.

Na středeční demonstraci v Sofii Bulhaři křičeli "Demisi!" a "Mafie!". Viní totiž vládu Bojka Borisova, že selhala v boji proti korupci, která narušuje právní stát a přináší výhody mocným oligarchům. K demisi vyzval Borisovovu středopravou vládu i prezident Rumen Radev.

Borisov (61), který je s menšími přestávkami premiérem už od roku 2009, slíbil, že odstoupí, až parlament schválí jeho návrh na svolání Velkého národního shromáždění, jež by by mělo schvalovat novou ústavu. Demonstranti i opoziční strany premiérův návrh odmítli jako trik, jehož cílem je udržet se déle ve funkci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok u bývalé redakce Charlie Hebdo: Dva zranění, ministr ho má za…

25.09.2020 21:55 Aktualizováno Muž ozbrojený sekáčkem dnes nedaleko někdejšího sídla redakce satirického časopisu Charlie Hebdo v…

Ve Francii se nákaza koronavirem potvrdila už u půl milionu lidí

25.09.2020 20:54 Ve Francii se od počátku epidemie koronavirová nákaza prokázala už u více než půl milionu lidí. Za…

Pobaltské státy své sankce rozšířily na další běloruské činitele

25.09.2020 20:38 Aktualizováno Estonsko, Litva a Lotyšsko dnes rozšířily o stovku počet běloruských činitelů, kterým zakázaly…

Německo už považuje za epidemicky rizikové celé Česko

25.09.2020 19:45 Aktualizováno Německo nově považuje za epidemicky rizikovou celou Českou republiku. Dnes večer to oznámil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama