V části Itálie odstartovalo plošné testování na koronavirus

V severoitalské autonomní provincii Jižní Tyrolsko dnes začalo plošné testování obyvatel na virus SARS-CoV-2, které podle úřadů pomůže odhalit bezpříznakové lidi s infekcí, a sníží tak rychlost šíření nákazy. Vedení provincie doufá, že rychlotest, který mohou všichni podstoupit dobrovolně a zdarma, si do neděle nechá provést až 70 procent obyvatel, tedy kolem 350.000 lidí, uvedla agentura DPA.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Jižní Tyrolsko (Südtirol) nebo také Horní Adiže (Alto Adige) je jednou ze dvou provincií regionu Trentino-Alto Adige (Tridentsko-Horní Adiže). Alpská oblast leží u hranic s Rakouskem a jejím správním střediskem je město Bolzano.

Provincie zřídila přes 200 odběrových míst, kde si lidé protilátkový rychlotest mohou nechat udělat. V hustěji obydlených oblastech dostali obyvatelé předem vědět, kdy mají možnost na testy dorazit tak, aby se na odběrových místech netvořily fronty. Výsledky se dozvědí prostřednictvím e-mailu nebo SMS zprávy.

Za první den se nechalo otestovat 103.580 lidí, 1572 z nich, tedy asi 1,5 procenta, mělo pozitivní výsledek a muselo nastoupit do karantény. Úřady si od plošného testování slibují odhalení asymptomatických případů nákazy předtím, než se příští týden otevřou školky a základní školy.

Tridentsko-Horní Adiže patří k regionům, které v Itálii nyní mají nejvyšší míru nákazy a je zařazeno do takzvané červené zóny, kde platí nejpřísnější opatření včetně podstatného omezení pohybu. Dnes laboratoře v tomto regionu hlásily přes 700 nových případů infekce.

Podle epidemiologa Stephana Ortnera z výzkumného centra Eurac v Bolzanu může být plošné testování při potírání epidemie stejně účinné jako dlouhodobá karanténa. Aby se ale pozitivní efekt testování mohl projevit, je potřeba, aby testy absolvovalo alespoň 70 procent obyvatel.

Plošné testy na koronavirus nedávno během dvou víkendů úspěšně provedlo 5,5milionové Slovensko; laboratoře přitom odhalily celkem přes 50.000 nakažených. Na hromadné testování se chystá i Rakousko.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Interpol varuje před falešnými vakcínami zločineckých sítí

02.12.2020 12:54 Organizovaný zločin se bude snažit napojit na distribuci vakcín proti koronaviru SARS-CoV2,…

Kauza Kuciak: Slovenský nejvyšší soud zpřísnil vrahovi novináře trest

02.12.2020 12:38 Aktualizováno Slovenský nejvyšší soud dnes zpřísnil trest vrahovi novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny…

Itálie představila očkovací plán, vakcínu proti covidu přednostně dostanou…

02.12.2020 12:35 Itálie se chystá zahájit očkování proti covidu-19 v lednu, poskytované bude zdarma a přednost budou…

Francie zavede kontroly na hranicích u lyžařských středisek

02.12.2020 10:51 Aktualizováno Francie zavede náhodné kontroly na hranicích, které jsou v blízkosti lyžařských středisek v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama