V dubnu podalo žádost o azyl v EU jen 8730 lidí, uvedla agentura

Kvůli pandemii a opatřením, která země přijaly v boji proti šíření koronaviru, v dubnu prudce klesl počet nových žádostí o azyl v Evropské unii a čtyřech dalších zemích. Informoval o tom dnes Evropský podpůrný azylový úřad (EASO). Podle něj se počet žádostí v dubnu ve srovnání s lednem snížil o 87 procent.

Ilustrační foto
doporučujeme

Úřady sedmadvaceti členských zemí Evropské unie a čtyř zemí Evropského sdružení volného obchodu (ESVO; Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko) přijaly v dubnu jen 8730 žádostí o azyl. To je podle EASO nejméně od roku 2008. Za leden přitom ještě země evidovaly 65.692 žádostí.

Už v březnu, kdy začaly jednotlivé evropské země v boji s covidem-19 přijímat karanténní opatření a schengenský prostor volného pohybu uzavřel své vnější hranice, byl úbytek počtu nových žádostí o azyl znatelný. Podáno jich na území 31 dotčených států bylo jen asi 35.000. Za celý rok 2019 přijaly země EU a ESVO zhruba 714.000 žádostí o azyl.

Nejvíce žadatelů podle EASO pocházelo v dubnu ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku a Turecka. Obzvlášť velký propad v počtu podaných žádostí zaznamenala unijní agentura u lidí z Venezuely a Kolumbie, kteří se kvůli zrušení letecké dopravy neměli jak do Evropy dostat. Ve srovnání s počátkem letošního roku počet žádostí u Venezuelanů v dubnu klesl o 98, u Kolumbijců o 99 procent.

Podle EASO nicméně "nic nenaznačuje, že by se poptávka po mezinárodní ochraně snižovala". Evropské země by se naopak "měly připravit ve střednědobém horizontu na zvýšení počtu žádostí o azyl včetně těch, které budou souviset s dopadem covidu-19 na chudé země".

Témata: EU | migrace | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá kontrarozvědka varuje před poskytováním dat Číňanům

09.07.2020 23:06 Německá kontrarozvědka dnes varovala zákazníky před poskytováním osobních dat čínským platebním…

Lidé si během koronakrize ověřovali informace, dezinformátoři mají různé…

09.07.2020 22:12 Aktualizováno ROZHOVOR – Dezinformace a šíření fake news je jeden z nejpalčivějších problémů poslední doby.…

Na Baleárských ostrovech se budou znovu muset nosit roušky

09.07.2020 21:52 Turisty oblíbené Baleárské ostrovy, kam patří i Mallorca a Ibiza, chtějí po víkendu zavést povinné…

Rakousko zavede semaforový covidový systém na úrovni svých okresů

09.07.2020 21:43 Rakousko zavede semaforový systém pro mapování koronavirové epidemie na svém území. Každý okres…

Související:

Právě se děje

Další zprávy