V Haagu začne soud kvůli sestřelení letu MH17. Obviněni jsou tři Rusové a Ukrajinec

Nejspíše bez přítomnosti čtyř podezřelých začne v pondělí v Haagu soudní proces související se sestřelem dopravního letadla společnosti Malaysia Airlines v létě 2014 v Donbasu na východě Ukrajiny. Tři Rusové a jeden občan Ukrajiny jsou obviněni z vraždy všech 298 cestujících a členů posádky letu MH17. Pozůstalí po obětech doufají, že u soudu se konečně dozvědí pravdu o tragédii.

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.

Skupina vyšetřovatelů, jejímiž členy jsou experti z Nizozemska, Belgie, Malajsie, Austrálie a Ukrajiny, loni v červnu z odpovědnosti za katastrofu obvinila první čtveřici podezřelých: Rusové Igor Girkin, zvaný Strelkov, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko v létě 2014 zastávali vysoké funkce u proruských východoukrajinských separatistů.

O několik měsíců později vyšetřovací tým zveřejnil obsah telefonických rozhovorů mezi povstaleckými veliteli a vysoce postavenými ruskými představiteli, které podle nich dokládají ruský vliv na dění v povstalecké oblasti.

"Nová analýza výpovědí svědků a další informace ukázaly, že vliv Ruska na Doněckou lidovou republiku sahal daleko za vojenskou podporu," uvedl Andy Kraag, náčelník nizozemských kriminalistů.

V telefonátech figurovalo jméno Vladislava Surkova, blízkého spolupracovníka ruského prezidenta Vladimira Putina, či Sergeje Aksjonova, kterého Rusové dosadili do čela anektovaného Krymu. V přepisech ovšem figuroval také ministr obrany Sergej Šojgu a šéf tajné služby FSB Alexandr Bortnikov.

Moskva tato zjištění vzápětí bagatelizovala. "Je to publikace jakýchsi materiálů, z nichž část je smyšlená a část není potvrzená," řekla novinářům mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Vyšetřovatelé podle ní "spěšně vynesli verdikt o odpovědnosti za katastrofu letu MH17, a teď shánějí materiály, které by taktiku žaloby podpořily".

Podle šéfa diplomacie EU Josepha Borrella je začátek soudu významným milníkem při hledání pravdy o tom, co se v létě 2014 stalo a umožní, aby se pozůstalí po obětech dočkali spravedlnosti. "Evropská unie znovu zdůrazňuje svou plnou důvěru v nezávislost a profesionalitu právních postupů," uvedl Borrell v prohlášení s tím, že při vyšetřování by měly plně spolupracovat všechny státy, včetně Ruska.

Kreml ale tento týden opět zpochybnil objektivitu mezinárodního vyšetřování, vedeného bez ruské účasti. Jeho taktovku mělo v rukou Nizozemsko, odkud pocházely dvě třetiny obětí. Podle vyšetřovatelů civilní boeing nad východní Ukrajinou sestřelila ruská protiletecká raketa Buk, dodaná příslušníky ruské 53. protivzdušné brigády z Kurska proruským separatistům; ti mohli civilní letoun sestřelit omylem.

Rusko i východoukrajinští separatisté podíl na tragédii popírají a vinu připisují Ukrajině; ať v podobě nakonec neudržitelných hypotéz o sestřelení boeingu ukrajinským bitevníkem či stíhačkou, anebo tím, že Ukrajina neuzavřela vzdušný prostor nad oblastí bojů. Touto otázkou se ale vyšetřovatelé nezabývali.

"Pokud jde o rozhodnutí soudu, nebudeme je předjímat. Budeme komentovat a analyzovat to, co se stane, protože (rozhodnutí soudu) by měla být podložena důkazy," řekl dle Reuters mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Mluvčí ruské diplomacie v předvečer procesu rovnou obvinila Nizozemsko z "hrubého nátlaku" na soud - a to "nevídanou mediální kampaní" proti Rusku a ruským občanům, což má podle ní zakrýt nedostatky ve vyšetřování. Své pochyby ohledně vyšetřování před časem vyjádřil i Mahathir Mohamad, který donedávna stál v čele malajsijské vlády.

Lednové sestřelení ukrajinského civilního letounu se 176 oběťmi u Teheránu, ke kterému se nakonec přiznal Írán, v Rusku vyvolalo jen komentáře, proč nic podobného Moskva neudělá. "Jedinou a nejdůležitější oporou režimu zůstávají uniformy všech druhů - od policistů přes vojáky po rozvědčíky a vyšetřovatele, a tak čest stejnokroje stojí nad ostudou státu," usoudil komentátor listu Vedomosti.

Přibylo přes 400 nově nakažených. Roste i reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Na západě Německa hlasují odpůrci roušek do mobilních uren

26.09.2021 15:47 Při hlasování v dnešních parlamentních volbách v Německu je nutné mít kvůli opatřením proti šíření…

Jak bude vypadat nová německá vláda? Jistá je zatím jen jedna věc

26.09.2021 15:24 Aktualizováno O podobě budoucí německé vlády by se s nadsázkou dalo říci, že jedinou jistotou je, že v ní nebude…

Česko dostalo od Varšavy ohledně Turówa dobrý návrh, tvrdí Morawiecki

26.09.2021 14:48 Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes prohlásil, že Česko dostalo od Varšavy velmi dobrý návrh…

Do poslední chvíle neví, koho volit. 40 procent Němců ani netušilo, zda k…

26.09.2021 13:55 Až 40 procent německých voličů do poslední chvíle nevědělo, zda vůbec v dnešních parlamentních…

Steinmeier vyzval Němce, aby šli k volbám. Volební den je svátkem i…

26.09.2021 12:36 Jděte k volbám a rozhodněte, jakým směrem se má v příštích čtyřech letech Německo ubírat. Více než…

Ve volbách v Německu kandidují i lidé s vazbami na Česko a Slovensko

26.09.2021 12:27 Aktualizováno O poslanecké křeslo ve Spolkovém sněmu se dnes v Německu uchází řada osobností, které mají blízké…

PŘEHLED: Jak mohou dopadnout volby v Německu a kdo si brousí zuby na…

26.09.2021 12:04 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

NÁZOR: Vznikne evropská armáda? Politolog naznačil, kdo bude mít hlavní…

26.09.2021 11:10 Spojené státy obrací pozornost k Asii a Evropa - ke svému velkému překvapení - nemá místo u…

Paradox německých voleb: Poprvé hlasují lidé, které Merkelová provází celý…

26.09.2021 09:52 V německých parlamentních může hlasovat 60,4 milionu německých občanů, z nichž 2,8 milionu jsou…

Německé volby odstartovaly. 60 milionů voličů má na hlasování jen 10 hodin

26.09.2021 09:49 Aktualizováno V Německu začaly parlamentní volby, ze kterých vzejde nový Spolkový sněm a nová spolková vláda,…

Související:

Právě se děje

reklama