V Irsku finišují předčasné volby. Sinn Féin může způsobit politický otřes

Voliči v Irsku v dnešních předčasných volbách rozhodují o novém složení parlamentu. O jejich přízeň mezi sebou soupeří Fine Gael současného premiéra Lea Varadkara, Fianna Fáil Micheála Martina a levicová Sinn Féin vedená Mary Lou McDonaldové. Irský parlament má 160 křesel, jeho předseda ale ve většině případů nehlasuje. Strana, která by chtěla vládnout samostatně, tak musí získat 80 poslanců.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Irsko, vlajka
doporučujeme

Podle BBC není pravděpodobné, že by se to některému z trojice uskupení podařilo.

Varadkarova strana Fine Gael v zemi od roku 2016 vládla, aniž by měla v parlamentu většinu. Umožňovala to dohoda s hlavní opoziční stranou Fianna Fáil. Řádné parlamentní volby se měly konat až v roce 2021, v polovině ledna se ale 41letý Varadkar rozhodl předejít pádu svého kabinetu a vypsat předčasné volby.

Hlasování se koná jen několik dnů poté, co Británie vystoupila z Evropské unie. Téma brexitu v posledních letech výrazně ovlivnil politickou debatu v Irsku, které pojí se Severním Irskem pozemní hranice.

Lidé žijící na ostrovech patřících k Irsku svůj hlas mohli odevzdat už v pátek. Jde o tradici z dob, kdy bylo třeba zajistit, aby se hlasovací urny dostaly na pevninu včas ke sčítání i v případě špatného počasí. Zákon, který by volební den v celé zemi sjednotil, nebyl do vyhlášení nynějších předčasných voleb schválen.

Volební místnosti se otevřely v 07:00 místního času (08:00 SEČ) a zavřou se dvě hodiny před půlnocí (23:00 SEČ). Varadkar svůj hlas odevzdal kolem poledne na jednom z dublinských předměstí. Nejmladší premiér v irských dějinách podle agentury AFP působil uvolněně, ačkoli by jeho strana mohla po volbách přijít o pozici nejsilnějšího parlamentního hráče.

Sčítání hlasů začne sice až v neděli, ale ještě dnes po uzavření volebních místností by veřejnoprávní stanice RTÉ měla zveřejnit odhady výsledků.

Fine Gael, Fianna Fáil i Sinn Féin měly v posledních průzkumech preferencí zhruba stejnou podporu voličů a očekává se tak, že volby vyústí v další parlament bez většiny jedné strany. Největším příběhem kampaně je vzestup Sinn Féin, která je dlouhodobě v popředí politické scény v Severním Irsku, jižně od hranice ale podobný vliv v posledních dekádách neměla. Nyní by mohla otřást zvyklostmi irské politiky, v níž se už skoro 90 let u moci střídají pouze zbylé dva jmenované subjekty.

Strana předsedkyně McDonaldové, která byla v minulosti spojená s polovojenskou skupinou Irská republikánská armáda (IRA), podle agentury AP přitahuje voliče levicovými návrhy pro potlačení aktuální bytové krize a posílení přetíženého státního zdravotnictví. Zároveň stále podporuje sjednocení Irské republiky s britským Severním Irskem.

"Ano, myslím si, že změna je potřebná," řekla AP u jedné z volebních místnosti v Dublinu 50letá pracovnice veřejného sektoru Noleen Kellyová. "Takže očekávám, že přijde něco pozitivního," dodala.

Sinn Féin je ve svých plánech kolem sociálních problémů radikálnější než dosud dominantní politické strany. I přes výrazný nárůst preferencí má však velmi malou šanci na to stát se nejsilnějším uskupením v parlamentu, protože do voleb nasadila pouze 42 kandidátů. Fine Gael a Fianna Fáil jich mají asi dvojnásobek, píše BBC.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama