V Irsku začala druhá fáze uvolňování, otevřely se obchody

V Irsku se dnes otevřely obchody, které byly kvůli šíření koronaviru uzavřené od konce března. Obyvatelé ostrovní země mohou ode dneška také cestovat do vzdálenosti 20 kilometrů od svých domovů, informovala agentura AFP. Dosud se směli Irové od domovů vzdálit jen na pět kilometrů. Poslední fáze uvolňování čeká Irsko až 20. července.

Irsko
doporučujeme

Ve druhé fázi uvolňování, která dnes začala, mohly otevřít tisíce obchodů po celé zemi, které mají vlastní vstup z ulice. Obchody v nákupních centrech musí zůstat ještě týden zavřené.

Ode dneška se mohou lidé scházet ve skupinách do šesti členů, budou muset ale dodržovat rozestupy. Seniory nad 70 let může nově navštěvovat menší množství jejich příbuzných. Budou ale muset mít rukavice, roušky a držet se dva metry od navštíveného.

Irská vláda úřadujícího premiéra Lea Varadkara vypracovala strategii uvolňování, která měla původně pět fází. Vzhledem k dobré epidemické situaci ale v pátek plán uvolňování zrychlila. Fáze jsou nyní jen čtyři.

Už 18. května se mohli do práce vrátit lidé, kteří pracují venku, například dělníci na stavbách. Zaměstnanci, kteří mohou pracovat na dálku, by ale podle vlády měli dál zůstávat doma.

Školy zůstanou v Irsku zavřené až do září. Mateřské školy se otevřou se začátkem třetí fáze uvolňování, tedy 29. června, ovšem jen pro děti klíčových zaměstnanců, jako jsou zdravotníci, policisté či hasiči. Ostatní rodiče budou moci potomky do školek poslat až 20. července, kdy začne poslední, čtvrtá fáze rušení koronavirových opatření. Až tehdy by se měla otevřít i kadeřnictví. Hospody, restaurace a hotely budou moci hosty znovu vítat už od konce června.

Podle posledních údajů se v Irsku potvrdila nákaza koronavirem SARS-CoV-2 zhruba u 25.000 lidí. S covidem-19 zemřelo 1679 nakažených.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německý exministr je zapleten do skandálu masné společnosti. Čelí kritice…

05.07.2020 21:33 Masná společnost Tönnies je od minulého týdne tvrdě kritizována kvůli nekontrolovatelnému šíření…

Chorvatské volby skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

05.07.2020 19:41 lasování v dnešních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize…

Loď Ocean Viking smí vyložit 180 zachráněných migrantů na Sicílii

05.07.2020 17:44 Italské úřady povolily lodi Ocean Viking, aby v sicilském přístavu Porto Empedocle vyložila 180…

Ve Španělsku zavřeli kvůli viru další oblast

05.07.2020 16:25 Španělsko uzavřelo kvůli novým případům koronaviru po části Katalánska další oblast, tentokrát část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy