V Itálii uctili oběti pádu lanovky, tři lidé byli propuštěni z vazby

Severoitalský region Piemont dnes v poledne uctil památku obětí pádu lanovky, při němž přesně před týdnem zemřelo 14 lidí a jedno dítě utrpělo vážná zranění. Několik hodin předtím byli ráno z vazby propuštěni tři muži, kteří jsou podezřelí ze zodpovědnosti za toto neštěstí. Jeden z nich, šéf údržby, má nařízeno domácí vězení. Informovala agentura ANSA.

Eurozpravy.cz

K tragédii zřejmě přispěla provizorní oprava, která měla udržet lanovku v provozu po delší uzávěře kvůli pandemii covidu-19.

Začátkem týdne zadržela policie v souvislosti s pádem lanovky majitele společnosti Ferrovie del Mottarone, která lanovku provozovala, a dva její zaměstnance. Všichni tři byli dnes propuštěni. Domácí vězení soudce nařídil šéfovi údržby Gabrielu Tadinimu, u ostatních dvou, jimiž jsou šéf podniku Luigi Nerini a provozní ředitel Enrico Perocchio, nebyli zatím zjištěny dostatečné důkazy pro to, že o provizorní opravě věděli.

Příčina pádu lanovky zatím není objasněna, neštěstí by se ale zřejmě nestalo, kdy nebyla zanedbána údržba lanovky. Ta spadla, když se přetrhlo nosné lano.

Šéf údržby Tadini při výslechu přiznal, že jednu za záchranných brzd záměrně vyřadil z provozu vidlicí, protože brzda lanovku spontánně zastavovala. Muž se tak snažil provizorně vyřešit problém, kvůli němuž by byla nutná delší odstávka a byl by znovu přerušen provoz obnovený koncem dubna po přestávce vynucené pandemií. Tadini přiznal, že takto se problém s brzdou řešil vícekrát. Byl přesvědčen, že tím není ohrožen bezpečný chod lanovky.

"Nejsem zločinec, nikdy bych nedovolil, aby lanovkou někdo cestoval, kdybych měl podezření, že se to lano může přetrhnout," citovala Tadiniho místní média. Jeho advokát Marcello Perillo uvedl, že přetržení lana nesouvisí se zablokováním záchranné brzdy. Podle jedné z teorií vyšetřovatelů ale právě deaktivace brzdy mohla k přetržení lana přispět.

Některá místní média v pátek napsala, že vyšetřovatelé také prověřují, zda o provizorním řešení problému se záchrannou brzdou nevědělo více zaměstnanců.

Kabina lanovky s 15 cestujícími se zřítila minulou neděli krátce po poledni v obci Stresa, která leží na břehu jezera Maggiore. Lanovka vede na vrch Mottarone, který je vyhledávaným výletním cílem kvůli vyhlídkám do okolí. Pád lanovky přežil jen pětiletý chlapec, který utrpěl četná zranění. Podle místních médii mu asi zachránil život jeho otec, který ho při pádu chránil svým tělem. Při nehodě zahynuli chlapcovi rodiče, jeho mladší bratr a dva jeho praprarodiče. Jejich těla byla převezena do Izraele, odkud rodina žijící v Itálii pocházela. Před několika dny chlapce lékaři začali probouzet z umělého spánku, byla u něj jeho teta, doktorka žijící rovněž v Itálii. Kromě izraelské rodiny zemřelo při nehodě osm Italů a muž íránského původu, který také žil v Itálii.

Témata: EZ

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Související:

Právě se děje