V Itálii se utrhla lanovka plná lidí. Nejméně 13 mrtvých

Při pádu kabiny lanovky na severu Itálie dnes zemřelo nejméně 13 lidí, dvě těžce zraněné děti převezly záchranné helikoptéry do nemocnice. Podle médií jsou mezi mrtvými také občané Německa, informace však zatím není oficiálně potvrzena. Úřad koronera pouze bez dalších podrobností uvedl, že některé z obětí byly cizinci.

Eurozpravy.cz

Podle médií se utrhla kabina těsně před cílovou stanicí lanovky vedoucí z letoviska Stresa u jezera Lago Maggiore na blízký alpský vrchol Mottarone vysoký 1491 metrů. S největší pravděpodobností se utrhlo nosné lano a kabina pak spadla do zalesněného a strmého terénu asi 100 metrů před cílovou stanicí, tedy v místech, kde se lanovka pohybovala vysoko nad zemí. Nehoda se stala kolem poledne. Na fotografii z místa havárie, kterou pořídili záchranáři, je vidět vrak kabiny zaklíněný mezi stromy.

Původní informace hovořily o tom, že v kabině bylo celkem 11 cestujících, při vyprošťovacích pracích se ale ukázalo, že pasažérů bylo více. "Definitivní bilance tragické nehody je 13 mrtvých a dva vážně zranění, kteří byli převezeni helikoptérou do Turína," uvedli na twitteru místní záchranáři.

Dvě těžce zraněné děti ve věku pět a devět let jsou nyní v péči lékařů. Starší z nich je na jednotce intenzivní péče a je napojeno na podpůrné přístroje, druhé dítě je při vědomí, utrpělo však poranění lebky a zlomeniny končetin, uvedl italský deník Corriere della Sera.

Příčina nehody zatím není jasná. Mluvčí horských záchranářů Walter Milan uvedl, že lanovka prošla mezi lety 2014 a 2016 celkovou renovací a po dlouhé přestávce způsobené opatřeními proti šíření koronaviru začala znovu jezdit teprve koncem dubna. Každá z kabin měla kapacitu až pro 35 lidí a podle agentury AFP je tak nepravděpodobné, že by příčinou havárie bylo přetížení lanovky.

Premiér Mario Draghi vyjádřil soustrast pozůstalým a uvedl, že hodlá ustavit zvláštní vyšetřovací komisi, která se bude neštěstím a jeho příčinami zabývat. Na místo neštěstí zamířil guvernér regionu Piemont Alberto Cirio.

Hora Mottarone v severoitalském regionu Piemont, asi 150 kilometrů od Turína, je oblíbeným výletním cílem v zimním i letním období. Jsou z ní totiž nádherné vyhlídky na jezero Lago Maggiore i sousední jezero Orta. Lanovku na vrchol často využívají i rodiny s dětmi, které jezdí do tamního zábavního parku Alpyland. Jízda trvá s jednou mezizastávkou asi 20 minut.

Témata: EZ

Na Moravě zasahují sanitky ze Slovenska, připraveni jsou i hasiči, řekl…

25.06.2021 00:53 Aktualizováno Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek po…

Evropu zasáhly silné bouřky. Tornádo v Polsku poškodilo desítky budov

24.06.2021 23:26 Extrémní počasí působí problémy v řadě evropských zemí. Silné bouřky, které doprovázejí lijáky a…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Související:

Právě se děje