V Itálii sílí výzvy veřejnosti a organizací, aby Mario Draghi zůstal permiérěm

V Itálii sílí výzvy veřejnosti a různých organizací, aby premiér Mario Draghi zůstal v úřadu. Mezitím politické strany jednají o strategii před středečním klíčovým jednáním parlamentu, před nějž Draghi předstoupí na výzvu prezidenta Sergia Mattarelly.

Mario Draghi

Ten minulý týden odmítl Draghiho demisi v naději, že do středy se strany dohodnou a zabrání předčasným volbám, jež by se konaly zřejmě na podzim, tedy v době vrcholící energetické krize a schvalování italského rozpočtu.

"Vážený pane premiére Draghi, univerzity Vás potřebují," citoval deník Corriere della Sera z otevřeného dopisu Ferruccia Resty, předsedy sdružení rektorů italských univerzit. "Mladí lidé potřebují příklad a obnovení důvěry v budoucnost," píše se v listu. Už o víkendu vyzvalo Draghiho k setrvání v úřadu přes tisíc starostů italských měst a obcí, včetně Říma, Milána, Turína, Janova či Neapole. Podle agentury ANSA stejné volání zaznívá od organizací a sdružení podnikatelů.

Zatím není jasné, jak se nestraník Draghi rozhodne. Tento ekonom a někdejší šéf Evropské centrální banky dál pokračuje v práci. V pondělí v Alžírsku s několika ministry podepsal sérii dohod, mimo jiné takové, které mají pomoci Itálii snížit její závislost na ruském plynu.

Ve středu Draghi předstoupí nejprve před senátory a poté před poslance s projevem. Pokud neoznámí znovu demisi, očekává se další hlasování o důvěře. Většina parlamentních stran Draghiho podporuje. Lavírují jen pravicové strany. Šéf krajně pravicové Ligy, která má nyní nejsilnější frakci v obou parlamentních komorách, Matteo Salvini, stejně jako lídr pravicové strany Vzhůru Itálie Silvio Berlusconi dali najevo, že dál nebudou podporovat vládu, v níž bude Hnutí pěti hvězd (M5S), které je nyní předním koaličním partnerem.

M5S expremiéra Guiseppa Conteho způsobilo současnou vládní krizi, když minulý týden jeho zákonodárci dvakrát opustili parlamentní hlasování o důležitém balíku pomoci domácnostem a podnikatelům s růstem cen energií a potravin. Vedení M5S ho považuje za nedostatečný, podle analytiků se ale spíše snaží obnovit ztracenou přízeň voličů. Druhé hlasování bylo spojeno s důvěrou vládě, kterou Draghi získal; premiér ale přesto podal demisi.

Představitelé M5S od sobotu jednají o dalším postupu, podle místních médií se ale přou a někteří označují ty, kteří chtějí Draghiho vládu dál podporovat, ze zrádce. M5S je v rozkladu už řadu týdnů, minulý měsíc kvůli sporům mimo jiné i o další vojenskou pomoc Ukrajině hnutí opustilo 60 zákonodárců v čele s ministrem zahraničí Luigi di Maiem, který založil stranu Společně pro budoucnost. Některá média spekulují, že nyní by M5S mohli opustit další zákonodárci.

Hnutí pěti hvězd od posledních voleb v roce 2018 výrazně ztratilo. Zatímco po volbách bylo nejsilnější stranou s podporou asi 33 procent voličů, nyní mu průzkumy dávají kolem 12 procent.

Draghi už začátkem loňského roku zabránil předčasným volbám, když vytvořil vládu široké vládní koalice, v níž jsou zastoupeny téměř všechny parlamentní strany. Od posledních parlamentních voleb v roce 2018 má Itálie už třetí vládu. První dvě sestavil Conte ještě jako nezávislý. První se rozpadla v létě 2019, když z koalice odešla Liga, za pádem Conteho druhé vlády byly spory o plán obnovy ekonomiky a rozdělení téměř 200 miliard eur (skoro pět bilionů Kč) z evropského fondu na obnovu ekonomik po pandemii covidu-19.

Průzkum: Volby by nyní vyhráli krajně pravicoví Bratři Itálie

Pokud by se nyní v Itálii konaly parlamentní volby, které hrozí kvůli krizi v široké vládní koalici, vyhrála by je krajně pravicová strana Bratři Itálie. Vyplývá to z průzkumu, o němž dnes informovala italská média a který byl proveden v pondělí.

Podle průzkumu televize La7 by strana Bratři Itálie, která jako jediná z parlamentu není ve vládní koalici, dostala nyní 23,8 procenta hlasů. Druhá by s 22,1 procenta skončila středolevicová Demokratická strana (PD) a třetí by se umístila se 14 procenty další krajně pravicová strana Liga exministra vnitra Mattea Salviniho.

Hnutí pěti hvězd (M5S), které vyhrálo předchozí volby v roce 2018 a tehdy se Salviniho Ligou sestavilo první vládu tohoto volebního období, by podle dnes zveřejněného průzkumu dostalo jen 11,2 procenta hlasů. Právě M5S stojí za současnou vládní krizi, protože minulý týden jeho poslanci odešli z parlamentu při dvou důležitých hlasováních.

Strana Bratři Itálie, kterou vede někdejší novinářka, pětačtyřicetiletá Giorgia Meloniová, se jako jediná strana v posledním týdnu vládní krize jasně vyslovila pro předčasné volby. Salviniho Liga zatím lavíruje a snaží se předem vyjednat případné volební spojenectví s pravicovou stranou Vzhůru Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho. Ten prohlásil, že si předčasné volby nepřeje, ale ani se jich nebojí. Berlusconiho strana by podle nového průzkumu dostala 7,4 procenta hlasů.

Ostatní parlamentní strany podporují pokračování vlády nestraníka Maria Draghi, který je premiérem od loňského února, kdy zemi zachránil před předčasnými volbami vytvořením vlády široké koalice. Řádné volby by se v Itálii měly konat nejpozději koncem května příštího roku.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Ukrajinci informují o devíti zničených ruských letadlech

10.08.2022 11:47 Ukrajinský generální štáb dnes ráno ve své pravidelné svodce informoval o devíti zničených ruských…

Transněfť obnovil dodávky ropovodem Družba, pro Česko to zatím neplatí

10.08.2022 18:02 Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Hasiči předali správě národního parku další část požářiště v okolí Hřenska

10.08.2022 21:37 Hasiči dnes dopoledne předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území…

Ve Francii se opět rozhořely již uhašené požáry

10.08.2022 18:36 Aktualizováno Dříve uhašené požáry v departementu Gironde u francouzského Bordeaux se opět mocně rozhořely.…

Morawiecki viní EU z imperialistického chování vůči menším členským zemím

10.08.2022 14:10 Polský premiér Mateusz Morawiecki obvinil Evropskou unii z imperialistického chování vůči menším…

Němcům chce ministr financí kvůli inflaci snížit daně o 10 miliard eur

10.08.2022 11:28 Aktualizováno Němci by v nadcházejícím roce mohli na daních ušetřit asi 10 miliard euro (244,3 miliardy Kč), z…

Tisíce lidí opustily vesnice v jižní Francii kvůli požárům

09.08.2022 13:39 Přes 3000 lidí na jihu Francie bylo dnes evakuováno kvůli postupujícímu lesnímu požáru, který…

Rusové by podpořili jakékoli Putinovo rozhodnutí o Ukrajině, ukázal průzkum

09.08.2022 12:32 Asi 60 procent ruských občanů by podpořilo rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina zahájit novou…

Skandál s odposlechy lídra opozičních socialistů a novinářů otřásá pozicí…

08.08.2022 21:54 Aktualizováno Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů otřásá…

Jourová připravuje evropská pravidla, která mají ochránit média a novináře

08.08.2022 16:08 Eurokomisařka Věra Jourová připravuje evropská pravidla, která mají ochránit média a novináře,…

Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol

08.08.2022 15:20 Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském…

Ve Španělsku nejezdily rychlovlaky kvůli krádeži optického kabelu

08.08.2022 12:41 Stovky cestujících využívajících rychlovlaky na železniční trati mezi Madridem a Barcelonou uvízly…

Finsko zaznamenalo po ruské invazi na Ukrajinu rekordní počet žádostí o…

08.08.2022 12:07 Finsko zaznamenalo po únorové ruské invazi na Ukrajinu rekordní počet žádostí o azyl, dokonce větší…

Související:

Právě se děje

reklama