V Itálii zabavili další loď zachraňující uprchlíky. Pomsta Salviniho, zlobí se neziskovka

Italská policie dnes u ostrova Lampedusa zabavila loď neziskové iniciativy Mediterranea, která ve Středozemním moři pomáhala migrantům v nouzi. Informovala o tom agentura ANSA. Loď Mare Jonio minulý týden vzala u Libye na palubu 99 lidí z potápějícího se člunu, poslední skupina migrantů se z ní po svolení italských úřadů vylodila v pondělí.

Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky
doporučujeme

Posádka lodi Mare Jonio tvrdí, že v pondělí vplula do italských výsostných vod na základě povolení od pobřežní stráže. Úřady ale nyní organizaci Mediterranea obviňují z toho, že porušila dekret ministerstva vnitra, které jí předtím vplout blíže k pobřeží zakázalo.

"Je to poslední pomsta těch, kteří nesnesou lidskost," uvedla organizace na twitteru s odkazem na dosluhujícího ministra vnitra Mattea Salviniho, který dlouhodobě prosazuje nesmlouvavou politiku vůči soukromým záchranným misím.

Už v pondělí italské úřady zabavily loď Eleonore německé nevládní organizace Mission Lifeline, která přes úřední zákaz zakotvila v sicilském přístavu Pozzallo. Posádka tvrdila, že na moři panovaly kvůli počasí životu nebezpečné podmínky. Na pevninu se tak dostalo celkem 104 migrantů.

Loď Mare Jonio původně zachránila téměř stovku lidí, čekala ale pět dní u Lampedusy na povolení zakotvit. Italské úřady v souladu s vládní politikou povolily vylodění skupině 67 lidí, v níž byly děti, ženy a lidé se zdravotními problémy. Zbylá třicítka migrantů se na pevninu dostala v pondělí, kdy pobřežní stráž po inspekci došla k závěru, že na palubě panují nevyhovující hygienické podmínky.

Salvini, který stojí v čele nacionalistické strany Liga, prosadil od nástupu do úřadu ministra loni na jaře přísnou protiimigrační politiku. V jejím rámci uzavírá přístavy lodím nevládních organizací s migranty, protože podle něj napomáhají pašerákům v nelegální migraci. Za porušení zákazu hrozí vysoké pokuty i vězení.

Kvůli rozkolu v italské vládní koalici ale současná vláda dosluhuje a zřejmě ještě tento týden ji nahradí nový kabinet, v němž už Liga svoje zástupce mít nebude. Zatím není jasné, zda nová koalice složená z populistů a levice ponechá dosavadní protiimigrační zákony beze změny v platnosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podezřelý z útoku v Paříži použil falešnou identitu, zneužíval sociální…

29.09.2020 16:51 Podezřelý ze spáchání pátečního útoku před bývalou redakcí satirického časopisu Charlie Hebdo…

Nakažených přibývá. Německá vláda chce omezit shromažďování a prodej…

29.09.2020 16:39 Aktualizováno Německá vláda chce v rámci nových opatření proti šíření koronaviru omezit v rizikových oblastech…

Herec Milan Kňažko leží v nemocnici s covidem-19. Není to jen lehká…

29.09.2020 16:31 Slovenský herec a bývalý politik Milan Kňažko dnes prostřednictvím facebooku informoval, že leží v…

Průzkum: Německo ani po 30 letech není "srostlé". Rozdíly pociťují hlavně…

29.09.2020 16:16 Ani 30 let po znovusjednocení Německa není většina Němců přesvědčena o jednotě země. Vyplývá to z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama