V italském středisku Livigno ubývá turistů, Češi ale lyžují dál

Obavy z šíření nového typu koronaviru a nuceného pobytu v karanténě začínají doléhat i na některá známá horská střediska v údolí Valtellina, která jsou oblíbeným cílem českých lyžařů. Davy, tolik obvyklé pro vrcholící zimní sezónu v období školních prázdnin, od neděle znatelně zeslábly například na svazích Livigna. Místní turistická centrála se netají obavami o výsledek letošní zimní sezony. V posledních dnech registruje velké množství předčasných odjezdů zahraničních turistů i rušení rezervací pobytů na další týdny. Čeští lyžaři zatím ve středisku zůstávají.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Lyžování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Livigno i nedaleké Bormio leží v nejsevernější části Lombardie, která sice hlásí výskyt koronaviru, ale v této horské oblasti zatím žádný potvrzený případ nebyl.

Místní turistická centrála na webových stránkách livigno.eu od pondělí aktualizuje denně v šesti jazycích, včetně češtiny, informace týkající se šíření nákazy. Ujišťuje, že Livigno je zatím mimo rizikovou zónu a všechna přijatá opatření jsou pouze preventivního charakteru. V úterý byl do odvolání uzavřen místní akvapark Aquagranda, zavřené jsou i noční bary. Restaurace a pizzerie ale fungují bez omezení, stejně jako lanovky či běžecké stopy.

V době oběda na první pohled nic nenasvědčuje tomu, že se Itálie potýká se zatím nejrychlejším šířením nemoci COVID-19 na evropském kontinentu. Restaurace na sjezdovkách jsou zaplněny do posledního místa, jinak tomu není ani v případě podniku San Giovanni nedaleko kabinové lanovky Carosello 3000. Čeští turisté, s nimiž dnes hovořila zpravodajka ČTK, se nemoci nebojí, někteří už ale počítají s tím, že je po návratu domů čekají jistá omezení.

"Včera už mi z práce volali, ať počítám s tím, že další dva týdny budu pracovat z domova," řekl ČTK jeden z nich. A s trochou nadsázky dodal, že by se dokázal vyrovnat i s tím, kdyby s rodinou musel "na náklady italské vlády" zůstat nuceně déle v Livignu.

To ale zatím podle místních úřadů nehrozí. Tunel Munt la Schera, který je v zimě hlavní spojnicí Livigna se zbytkem Evropy, funguje bez omezení a úřady na švýcarské straně kolegy z Livigna ujišťují, že jej neuzavřou. Přesto jím v posledních dnech projíždí směrem z Itálie více aut, než je ve všední dny obvyklé. Mnozí cizinci se zejména kvůli obavám z nucené karantény rozhodli, že prázdninový pobyt v Livignu ukončí předčasně.

"Situace je velmi vážná," řekl regionálnímu vydání zpravodajského portálu Il Giorno šéf livignské turistické centrály APT Luca Moretti. Už v úterý APT registrovala předčasný odjezd 38 procent zahraničních turistů a podle údajů, které má v současnosti k dispozici, hrozí v příští týdnech až 55procentní pokles návštěvnosti. Pro městečko o 6500 obyvatelích, které žije z turistického ruchu, je to podle Morettiho katastrofa.

V tomto období totiž funguje maximum služeb - od hotelů přes bary a restaurace až po lyžařské školy, jejichž provozovatelé najali i sezónní pracovníky. Livigno je mezi turisty z celé Evropy oblíbené nejen kvůli skvělým lyžařským podmínkám, ale i proto, že je bezcelní zónou.

"Děláme vše, co můžeme, abychom prostřednictvím našich informačních center a partnerských kanceláří lidi ujistili, že jim tady žádné nebezpečí nehrozí. V zahraničí si ale bohužel i místní vlády myslí, že tomu tak není," dodal Moretti. Ve stejném duchu hovoří i delegátka české cestovní kanceláře Nev-Dama, která se specializuje na lyžařské zájezdy. Ani podle ní nejsou obavy na místě, oblast je mimo výskyt koronaviru. Zpravodajce ČTK dnes řekla, že Češi dosud z Livigna hromadně neodjíždějí.

V sousedním Bormiu zatím tak rozsáhlé rušení pobytů jako v Livignu neregistrují. Místní turistická centrála sice eviduje větší množství dotazů týkajících se koronaviru, dopad na turismus ale ještě není masivní. Na přesná data však bude potřeba počkat do konce sezony, uvedl Fabio Giacomelli ze společnosti Bormio Marketing.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krásné počasí komplikuje boj s koronavirem. Jak udržet lidi doma?

05.04.2020 18:02 Obyvatelé Paříže musejí odolat pokušení vyjít si za dnešního krásného počasí na procházku. Úřady…

Počet nakažených v Rakousku překročil 12 tisíc, kancléř Kurz chystá nový…

05.04.2020 17:10 Počet nakažených koronavirovou nemocí covid-19 v Rakousku překonal hranici 12.000 a počet mrtvých…

Maďarsko kritizuje údajné lži, které o něm šíří jistí politici EU

05.04.2020 17:00 Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes kritizoval údajné lži, které podle něho o novém…

V Nizozemí zemřelo na koronavirus dalších 115 lidí, Británie má téměř 5000…

05.04.2020 16:12 Aktualizováno Počet obětí nákazy koronavirem vzrostl v Nizozemsku za poslední den o 115 na celkových 1766. S…

Související:

Právě se děje

Další zprávy