V jakém stavu je světová ekonomika? Analytik rozebral predikce MMF

NÁZOR - Mezinárodní měnový fond (MMF) nemá dobrou minulost, co se týká předvídání globálních ekonomických krizí, poukazuje Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Ekonomický analytik z think tanku American Enterprise Institute připomíná, že v roce 2008 byl MMF zcela zaskočen prasknutím americké realitní a úvěrové bubliny, která vyvolala velkou hospodářskou recesi, aby byl o dva roky později opět přichycen "spící za volantem" při vypnutí dluhové krize v eurozóně, která se posléze přelila do zbytku světové ekonomiky.

Nejde jen o závod s koronavirem

Lachman se na základě poslední úpravy výhledu světové ekonomiky ze strany MMF obává, že instituce bude opět zaskočena příchodem další světové ekonomické a finanční krize. MMF totiž zvýšil očekávaný růst světové ekonomiky v letošním roce na 4,3 %, čímž podle autora komentáře zůstává lhostejný vůči podstatným rizikům.

"Ve skutečnosti je jediným rizikem propadu, které (MMF) zdůrazňuje, stávající závod mezi očkováním proti covidu-19 a mutacemi covidu-19," píše analytik. Nastiňuje, že podle MMF by hrozilo značné riziko ekonomického propadu, pokud by tento závod vyhrály právě mutace.

MMF ale již nezmiňuje další rizika, mezi něž Lachman řadí především velkou dluhovou krizi rozvíjejících se ekonomik, které nyní tvoří zhruba polovinu objemu ekonomiky světové. Toto opomenutí je podle experta o to překvapivější, vezmeme-li v úvahu, že v důsledku pandemie je stav veřejných financí a míry zadlužení těchto zemí znepokojivější než kdy předtím a že i Světová banka neustále varuje, že je pouze otázkou času, kdy se objeví velká vlna restrukturalizací dluhů rozvíjejících se ekonomik.

"Zdá se, že MMF se také příliš nepoučil z dluhové krize v eurozóně v roce 2010 a mlčí o rizicích další podobné dluhové krize," pokračuje analytik. To považuje za překvapivé s ohledem na stávající hospodářské i politické potíže Itálie, země s desetinásobnou ekonomikou oproti řecké a třetím nejvyšším státním dluhem světa.

Základní otázka, kterou MMF zjevně nepokládá, podle Lachmana zní, proč by se Itálie měla v nadcházejících letech vyhnout nové dluhové krizi, když je její aktuální situace výrazně horší než v roce 2010. Země je více zadlužená, má větší rozpočtový schodek a nachází se v hlubší ekonomické recesi, navíc nadále používá euro, díky čemuž nemůže sáhnout k devalvaci měny, kterou by kompenzovala negativní dopady rozpočtových škrtů.

Riziko bublin

Za ještě větší riziko, které MMF nezmiňuje, považuje analytik velké cenové bubliny na akciových a úvěrových trzích, které dnes charakterizují světovou ekonomiku a které pramení z let velmi volné měnové politiky.

Ceny amerických akcií se například nacházejí v astronomických výškách, které připomínají situaci z roku 1929, kdy došlo k velkému krachu na newyorské burze, poukazuje odborník. Dodává, že mnoho rizikových hráčů po celém světě si nyní může půjčovat za úrok, který se příliš neliší od úroku pro Spojené státy.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Za další základní otázku, kterou MMF nepokládá, označuje autor komentáře to, zda je růžová ekonomická předpověď v souladu s možností vyvarovat se prasknutí stávajících akciových a úvěrových bublin.

"Jeden by si myslel, že pokud se má světová ekonomika zotavit po linii, kterou MMF očekává, světové úrokové sazby budou tlačeny vzhůru, jak se centrální banky začnou obávat přehřátí ekonomiky," píše Lachman. Vysvětluje, že vyšší úrokové sazby by ale riziko prasknutí zmíněných bublin přiblížily, jelikož bubliny vznikají právě díky nekonečnému udržování nízkých úrokových sazeb.

Analytik nerozporuje, že ve snaze podpořit zotavení světové ekonomiky předložil MMF pravděpodobně správně optimistickou předpověď. Tím, že v této předpovědi ani nezmiňuje velká rizika ekonomického propadu, která jsou zjevná, ovšem instituce ohrožuje další věrohodnost a spolehlivost svých predikcí, uzavírá Lachman.   

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) Itálie

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 58 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

V Letech se otevřel Památník holokaustu Romů a Sintů na místě bývalého tábora

V Letech na Písecku se v úterý otevřel Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Nachází se na místě koncentračního tábora pro Romy, který za protektorátu během druhé světové války nechali vybudovat nacisté. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy