V lednu zemřelo na Slovensku na koronavirus víc lidí než za celý loňský rok

Slovensko letos v lednu zaznamenalo více úmrtí na onemocnění covid-19 než za celý rok 2020, kdy epidemie v zemi propukla. Vyplývá to z údajů slovenského národního centra zdravotnických informací. V zemi navzdory zavedeným omezením nadále stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19.

Ilustrační foto
doporučujeme

V prvním měsíci letošního roku na Slovensku, které má téměř pět a půl milionu obyvatel, covidu-19 podlehlo 2461 osob. Za celý minulý rok zemřelo na toto onemocnění v zemi 2250 lidí. Jde o zesnulé, u kterých byl covid-19 hlavní příčinou úmrtí.

Zatímco během první vlny koronaviru loni na jaře se Slovensko řadilo v Evropě k zemím s nejnižším výskytem koronavirové nákazy, na konci roku 2020 počty infikovaných a úmrtí na covid-19 začaly prudce stoupat. Tento vývoj nastal navzdory tomu, že země na přelomu října a listopadu uskutečnila plošné testování obyvatel na koronavirus, které premiér Igor Matovič tehdy označil za alternativu k celostátní karanténě, takzvanému lockdownu.

Slovenské úřady podle odborníků po plošném otestování obyvatel otálely s dalšími opatřeními v zájmu zvládnutí epidemie. Až po rekordních přírůstcích počtu infikovaných země před vánočními svátky zavedla zákaz vycházení, který ale obsahoval vícero výjimek. Následně byla opatření opakovaně zpřísněna a země v lednu uskutečnila další plošné testování obyvatel na koronavirus.

Dosavadní opatření zatím nezvrátila trend stoupajícího počtu hospitalizovaných s covidem-19 na Slovensku. V nemocnicích bylo k pondělí rekordních 3454 pacientů se zmíněným onemocněním. Z nich 310 museli zdravotníci napojit na umělou plicní ventilaci.

Podle dřívějších údajů slovenského statistického úřadu loni na podzim během druhé vlny epidemie covidu-19 byl celkový přírůstek úmrtí oproti průměru předchozích let na Slovensku vyšší než počet hlášených zemřelých na covid-19.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně pět lidí

06.03.2021 14:44 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně pět lidí a další čtyři…

Polsko chce pomoci Česku s koronavirovými pacienty, čeká na signál

06.03.2021 13:40 Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii koronaviru a čeká na signál české strany,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama