V Litvě se konaly parlamentní volby. Vede opozice, ukazují předběžné výsledky

V nedělních litevských parlamentních volbách vede podle předběžných výsledků s 23,7 procenty hlasů opoziční konzervativní Vlastenecký svaz - křesťanští demokraté Litvy. Na druhém místě skončila vládní Unie rolníků a zelených (LVŽS) s 18,1 procenty hlasů. Po sečtení 97 procent hlasovacích lístků to dnes oznámila litevská volební komise.

Saulius Skvernelis
doporučujeme

Bezmála deset procent hlasů od voličů získaly populistická Strana práce (DP) a Sociálnědemokratická strana Litvy (LSDP). Tři další strany, které společně s LVŽS tvoří vládní koalici, podle agentury DPA patrně nepřekročí pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do parlamentu a po oznámení oficiálních výsledků se tak očekávají náročná koaliční vyjednávání.

Volební místnosti se uzavřely v neděli 17:00 hodin místního času (16:00 SELČ). Podle volební komise byla účast 47.2 procenta, což je o tři procenta méně než před čtyřmi lety. Agentura AP už před zveřejněním výsledků podotkla, že volební účast může ovlivnit pandemie koronaviru a nová opatření, která vláda zavedla s cílem zbrzdit šíření nákazy.

Volby se konaly v době, kdy se země potýká se stoupajícím počtem nových případů nemoci covid-19 a kdy vládní kabinet premiéra Sauliuse Skvernelise čelí silné kritice kvůli růstu nezaměstnanosti souvisejícímu s koronavirovou krizí.

Pobaltská země zaznamenala podle tamního ministerstva zdravotnictví od začátku pandemie 6122 potvrzených případů nákazy koronavirem, přičemž 103 lidí s covidem-19 zemřelo.

Litevští voliči v neděli volili polovinu členů parlamentu v poměrném hlasování, druhou část zákonodárců vyberou ve většinovém hlasování, které je naplánováno na 25. října.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německé úřady hlásí za sobotu méně nových případů nákazy než Česko

25.10.2020 08:23 Německé zdravotní úřady hlásí 11.176 nových případů koronavirové nákazy za sobotu, od začátku…

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 22:03 Aktualizováno NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Francie a Itálie hlásí rekordní denní přírůstky nakažených covidem

24.10.2020 21:57 Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od…

Španělsko kvůli koronaviru směřuje k vyhlášení nouzového stavu

24.10.2020 20:36 Španělsko směřuje k vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru, vláda tak nejspíš učiní v neděli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama