V Londýně uctili památku obětí teroru. Politici dostali rázný vzkaz

Tři dny po teroristickém útoku dnes v Londýně uctili památku dvou jeho obětí. Pietní akce v centru města se zúčastnili mimo jiné premiér Boris Johnson, opoziční lídr Jeremy Corbyn i starosta britské metropole Sadiq Khan, informovala agentura Reuters. Otec jedné z obětí politiky při té příležitosti vyzval, aby smrt jeho syna nezneužívali k šíření nenávisti.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Londýnský starosta Sadiq Khan
doporučujeme

Most London Bridge, na kterém policisté atentátníka zastřelili, se dnes znovu otevřel chodcům i autům.

Osmadvacetiletý terorista Usman Khan v pátek ubodal 23letou Saskii Jonesovou a 25letého Jacka Merritta. Podle agentury AP oba pracovali v programu zaměřeném na pomoc vězňům při návratu do společnosti. Při pátečním útoku utrpěli také tři lidé zranění. Dva z nich zůstávají v nemocnici, třetí byl již propuštěn. Jejich totožnost úřady nezveřejnily.

Khan se podle policie účastnil semináře resocializačního programu v budově Fishmonger's Hall, která stojí na předmostí London Bridge. Při návratu na její odpolední část začal útočit kuchyňskými noži. Účastníci akce jej následně pronásledovali na most, kde jej přemohli pomocí hasicího přístroje i rohu z narvala. Policie Khana zastřelila poté, co na něm spatřila sebevražednou vestu. Později se ukázalo, že šlo o atrapu.

Méně než dva týdny před parlamentními volbami se stal teroristický útok tématem předvolební kampaně. Premiér Johnson slíbil zpřísnit tresty pro odsouzené pachatele závažných trestných činů. Labourista Corbyn obvinil konzervativce, že zhoršení bezpečnostní situace v Británii způsobily škrty v rozpočtech policie, probační služby i péče o pacienty s psychickými problémy.

Otec Jacka Merrita vyzval politiky, aby smrt jeho syna nezneužívali v politickém boji. "Jack byl proti všemu, co vy podporujete - proti nenávisti, rozdělování a nevědomosti," napsal David Merritt na twitteru.

Khan byl odsouzen za terorismus v roce 2012, loni byl ale podmínečně propuštěn na svobodu a podle britských médií měl elektronický náramek. V reakci na teroristický útok úřady nyní prověřují propuštění více než sedmi desítek dalších vězňů, kteří si odpykávali trest za terorismus. Kvůli porušení podmínek předčasného propuštění se už do vězení vrátil 34letý muž z města Stoke-on-Trent. Ze stejného města ve střední Anglii pochází také Usman Khan.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson zvažuje kontroly mezi Severním Irskem a Velkou Británií

08.12.2019 20:38 Předvolební boj v Británii směřuje do finiše a premiér Boris Johnson i přes značné vedení v…

Německá policie zatkla kvůli smrti hasiče dva mladíky

08.12.2019 20:30 Německá policie zatkla dva mladíky v souvislosti s pouličním konfliktem ve městě Augsburg, který v…

Papež povýšil Luise Antonia Tagleho, může být jeho nástupcem

08.12.2019 18:30 Papež František jmenoval filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho příštím šéfem Kongregace pro…

Počet mrtvých po výbuchu v Prešově klesl z osmi na sedm

08.12.2019 17:18 Aktualizováno Slovenským záchranářům se dnes nepodařilo najít nezvěstnou osobu v troskách vrchní části…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama