V Maďarsku zemřelo na covid-19 dalších šest osob, celkem 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678 a dalších šest osob za posledních 24 hodin zemřelo. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila maďarská vláda na svých internetových stránkách. V zemi již nemoci podlehlo 32 lidí, 58 se jich uzdravilo. Šéf úřadu vlády Gergely Gulyás pak oznámil, že vláda připravuje balíček opatření, která mají pomoci nastartovat ekonomiku poškozenou koronavirem, za zhruba 30 miliard USD (771,1 miliardy Kč).

Přidejte svůj názor

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Premiér Viktor Orbán by měl představit nová opatření v pondělí, poté, co je schválí vláda, řek Gulyás na tiskové konferenci. V úterý pak představí své kroky maďarská centrální banka, po zasedání jejího měnového výboru.

V současnosti je v Maďarsku v domácí karanténě 11.399 lidí. Úřady uskutečnily celkem 19.424 testů.

Ze šesti nových úmrtí bylo pět osob vyššího věku a trpěly dalšími chronickými nemocemi.

Vláda na internetových stránkách uvedla, že Maďarsko je nyní ve fázi skupinových infekcí, kdy se virus šíří v komunitách kvůli osobním kontaktům. Počet osob, které mají virus a dále ho přenášejí, tak může být výrazně vyšší než počet potvrzených případů, uvedla agentura MTI.

Balík pomoci má odpovídat zhruba 18 až 20 procentům hrubého domácího produktu země. Zatím není jasné, kam přesně budou peníze směřovat, i když některé kroky již vláda učinila. Mimo jiné již letos uvalila moratorium na splátky podnikových úvěrů i půjček domácností a centrální banka spustila řadu kroků, které mají zajistit bankám více peněz. Vznikl také zvláštní fond, který má pomoci v boji s koronavirem. K dispozici má mít dvě miliardy dolarů od bank a zahraničních maloobchodních firem. Dalšími čtyřmi miliardami chce vláda podpořit fond na pomoc ekonomice a zaměstnanosti.

Maďarský parlament tento týden ve zrychleném řízení schválil kontroverzní zákon, který kabinetu premiéra Orbána umožňuje řídit zemi v době nouzového stavu pomocí dekretů bez nutnosti souhlasu zákonodárného sboru. Kritici poukazují zejména na to, že rozšířené pravomoce nejsou nijak časově omezené.

Maďarská ekonomika loni vzrostla o 4,9 procenta. Někteří analytici však čekají letos recesi, protože velké automobilky již oznámily dočasné přerušení výroby na několik týdnů. Zkolabovaly také některé sektory, jako turistika.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konflikt v Libyi nebezpečně graduje, Západ se obává "syrského scénáře"

28.05.2020 17:22 Vzrůstající aktivita Turecka a Ruska v Libyi vyvolává otázku, zda se situace v severoafrické zemi…

Chorvatsko plně otevře hranice pro občany 10 zemí včetně ČR, mají se…

28.05.2020 17:00 Chorvatsko plně otevře hranice pro občany deseti zemí Evropské unie, mezi nimi i Česka. S odvoláním…

Obavy se nenaplnily. Dánsko ani Finsko nemají po otevření škol víc případů…

28.05.2020 16:26 Částečné znovuotevření dánských škol v polovině dubna nevedlo k nárůstu případů nákazy koronavirem…

Německo si kvůli hackerskému útoku předvolalo ruského velvyslance

28.05.2020 15:24 Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy