Boj s koronavirem: Orbán bude vládnout pomocí dekretů, Polsko zavírá divadla i kina

V Maďarsku ode dneška platí přísnější opatření proti šíření koronaviru. Vláda například zavedla zákaz nočního vycházení a zakázala koncerty a taneční kluby, kde si návštěvníci nemohou sednout a nelze v nich zaručit dodržení bezpečných rozestupů.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Země dnes zároveň oznámila 4219 potvrzených případů koronavirové infekce za den, což je dosud nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie, uvedla agentura Reuters.

"Pokud se spojíme a budeme dodržovat pravidla, tak budou současné restrikce dostatečné a nebude zapotřebí dalších opatření," uvedl dnes premiér Viktor Orbán ve videu umístěném na jeho oficiálním facebookovém profilu.

zdroj: YouTube

Maďarský ministerský předseda už v úterý oznámil zavedení stavu nouze, jenž v zemi platil také letos na jaře. Podle agentury Reuters bude Orbánova vláda opět rozhodovat pomocí dekretů a požádá parlament, aby jí tento způsob vládnutí schválil na 90 dní.

Nákaza koronavirem se dnes potvrdila u maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjárta, který je na oficiální návštěvě jižní Asie. Szijjárto byl pozitivně testován při příjezdu do Thajska a v Bangkoku musel nastoupit do karantény. "Nevykazuje žádné příznaky," uvedl thajský ministr zdravotnictví Anutin Čarnvirakul. Dalších 12 členů maďarské delegace mělo negativní test. Šéf maďarské diplomacie přijel do Thajska z Kambodže, kde se setkal s premiérem Hunem Senem a obnovil po 25 letech fungování maďarského velvyslanectví.

Orbánův kabinet na jaře čelil kritice ze strany opozice, ochránců lidských práv i Evropské unie kvůli zákonu, který mu dal v době časově neomezeného nouzového stavu možnost vládnout pomocí dekretů bez zapojení parlamentu. Tyto mimořádné pravomoci vlády skončily v červnu.

Vláda nyní také podle agentury MTI vyhlásila zákaz nočního vycházení mezi půlnocí a pátou hodinou ráno. Uzavřeny budou například bary, otevřeno naopak mohou mít restaurace a obchody, nezavírají se ani školy. Diváci na sportovních akcích, v divadlech a kinech budou smět obsadit jen každé třetí místo. Zábavní podniky, kde si není možné sednout, zůstanou zavřené, píše Reuters.

Agentura rovněž připomíná, že Orbánův kabinet se brání zavedení striktní celostátní karantény, aby zmírnil dopady opatření na maďarskou ekonomiku, kterou poznamenala jarní karanténa nejvýrazněji z celé střední Evropy.

V úterý premiér prohlásil, že nová opatření jsou zapotřebí, aby vláda zabránila vyčerpání kapacit nemocnic, které by podle něj hrozilo zhruba v polovině prosince.

Maďarsko dnes také oznámilo dosud nejvyšší denní přírůstek koronavirových případů od začátku pandemie, za poslední den testy prokázaly infekci u 4219 lidí. Poprvé překonaly hranici 4000 případů denně, podotýká Reuters. Zároveň za poslední den zemřelo 90 lidí s covidem-19, což je rovněž dosud nejvíce. Celkem se v takřka desetimilionovém státě nakazilo 90.988 obyvatel, z nichž 2063 zemřelo. Zotavilo se 21.232 infikovaných. V nemocnicích leží 4871 pacientů s touto infekcí, přičemž 355 jich potřebuje plicní ventilátory.

Polsko zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru. Od soboty se zavřou divadla, kina, muzea i většina obchodů v nákupních centrech, oznámil dnes premiér Mateusz Morawiecki. Nevyloučil ani zavedení celostátní karantény, pokud se nepodaří šíření nákazy zpomalit. Počty infikovaných Poláků rostou, ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 24.692 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 373 úmrtí s covidem-19 za poslední den. To je dosud nejvíce od vypuknutí pandemie.

Polský ministerský předseda dnes na tiskové konferenci vyzval obyvatele země, aby zůstali pokud možno doma a ven vycházeli pouze za prací nebo na nákupy. A pokud mohou, aby pracovali z domova. Zavřené budou obchody v nákupních centrech, s výjimkou potravin, drogerií a lékáren. Hotely zůstanou otevřené pouze pro hosty na služebních cestách. Školy budou vyučovat dálkově žáky všech ročníků, jen školky budou fungovat jako dosud.

Nová opatření platí od soboty do 29. listopadu, uvedl list Rzeczpospolita. Premiér zároveň nevyloučil celostátní karanténu, pokud se bude epidemická situace dále zhoršovat. "Pokud tento plán selže, tak během týdne nebo deseti dnů budeme mít celostátní karanténu, která bude velmi vážná," prohlásil Morawiecki.

Počet nově potvrzených případů SARS-CoV-2 v zemi se za poslední méně než dva týdny zdvojnásobil, upozornila agentura Reuters, podle níž v Polsku docházejí nemocniční lůžka, plicní ventilátory, kyslík i zdravotníci.

V nemocnicích leží 18.654 pacientů s covidem-19, přičemž 1625 z nich potřebuje plicní ventilátory. K dispozici je v Polsku podle ministerstva zdravotnictví celkem 27.143 nemocničních postelí pro pacienty s touto nemocí a 2094 ventilátorů.

Celkem se v zemi se 38 miliony obyvatel dosud nakazilo 439.536 lidí a z nich 6475 s nemocí covid-19 zemřelo. Polská vláda zpřísnila opatření proti šíření koronaviru už 24. října, celá země se poté proměnila v takzvanou červenou zónu. Kabinet povolil mimo jiné setkávání nejvýše pěti osob. V zemi se uzavřely bary a restaurace, které mohou pouze prodávat jídlo s sebou. Ve školách se mohly učit jen děti prvních až třetích tříd, vyšší ročníky už tehdy přešly na distanční výuku.

Navzdory epidemické situaci v Polsku neustávají hromadné protesty proti zpřísnění zákona o potratech. Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) už dříve varovala, že demonstrace povedou k nárůstu počtu případů, což zpochybňují někteří imunologové, podle nichž protestující nosí roušky, udržují rozestupy a demonstrují venku, což snižuje riziko šíření nemoci. Vůdci protestů se proti tvrzení vlády ohradili a obvinili ji, že se snaží na ně svalit vinu za to, že se jí nedaří pandemii zvládat.

Premiér dnes varování připomněl, když prohlásil, že to vypadá, že současné protesty přispěly k nárůstu počtu případů koronaviru. Demonstrující vyzval, aby protestovali na internetu. "Velmi prosím všechny, kdo chtějí dnes nadále protestovat - protestujme, ale na síti, na internetu. Tam vyjadřujme své názory," uvedl dnes šéf polské vlády.

Morawiecki už dříve oznámil, že bude dnes od 20:00 hodin společně s ministrem zdravotnictví odpovídat na dotazy veřejnosti na facebooku.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Francouzský soud shledal Abdeslama vinným, odsoudil ho na doživotí

29.06.2022 21:57 Francouzský soud dnes odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama,…

Počasí: Bouřit bude ještě dnes a zítra, vyplývá z výstrahy

29.06.2022 06:30 Česko si v posledních dnech užívá hodně bouřlivého počasí, které postihuje především Čechy. Jinak…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Soud ve Francii shledal Abdeslama vinným, dostal doživotí

29.06.2022 21:57 Aktualizováno Francouzský soud dnes odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama,…

Summit NATO slibuje další posílení východního křídla i podpory pro Ukrajinu

29.06.2022 18:43 Aktualizováno Lídři členských zemí NATO se zavázali zajistit dodatečné síly rychlé reakce pro východní křídlo…

Česko v pátek po 13 letech opět stane v čele EU

29.06.2022 14:41 Česko v pátek po 13 letech opět stane v čele Evropské unie, jejíž vedení převezme v době zásadně…

Rusko chce určovat budoucí světový řád, řekl Zelenskyj

29.06.2022 13:40 Rusko chce určovat budoucí světový řád a jeho cílem není pouze Ukrajina. Ve svém videoprojevu na…

Biden oznámil posílení kapacit americké armády v Evropě kvůli ruské hrozbě

29.06.2022 12:32 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu Severoatlantické aliance v Madridu oznámil posílení…

Kdyby byl ruský prezident Putin žena, nerozpoutal by válku na Ukrajině,…

29.06.2022 11:35 Kdyby byl ruský prezident Vladimir Putin žena, nerozpoutal by válku na Ukrajině, alespoň ne v…

Papež František může navzdory přetrvávajícím problémům s kolenem znovu…

29.06.2022 11:24 Papež František může navzdory přetrvávajícím problémům s kolenem znovu chodit. Vatikán zveřejnil…

Nevyhraješ, vzkázal Putinovi španělský premiér Pedro Sánchez

29.06.2022 11:00 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Fiala: Signál vůči Rusku musí být jasný. Nedopustíme, aby agresivní…

29.06.2022 10:17 Signál vůči Rusku musí být jasný. Nedopustíme, aby ruská agresivní politika mohla slavit úspěch,…

Stoltenberg: NATO čelí největší bezpečnostní krizi od druhé světové války

29.06.2022 09:50 Ozbrojené síly Severoatlantické aliance čelí kvůli válce na Ukrajině největší bezpečnostní krizi od…

Související:

Právě se děje

reklama