V Maďarsku skončil stav nouze, Orbánova vláda už nemá mimořádné pravomoci

Maďarský parlament dnes ukončil stav nouze, vyhlášený před více než dvěma měsíci kvůli koronavirové krizi, a tím i kritizované mimořádné pravomoci vlády. Rozhodnutí zákonodárců se očekávalo, protože ho inicioval sám premiér Viktor Orbán a opozice zrušení mimořádných pravomocí požadovala hned od počátku.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
doporučujeme

Vládní poslanecká většina 30. března schválila zákon, který dal Orbánovu kabinetu v době časově neomezeného nouzového stavu možnost vládnout pomocí dekretů bez zapojení parlamentu. Normativní akt přitom mimo jiné stanovil až pětileté tresty vězení za šíření nepravdivých informací, což umožňovalo postihovat například i novináře kritické vůči vládě.

Orbán se kvůli tomuto legislativnímu kroku stal terčem kritiky od opozice i z Evropské unie. Byl obviňován, že nouzovým stavem ještě víc omezuje demokracii a svobodu projevu v zemi a chce si tak posílit moc. Premiér ale tyto výtky odmítl. Zvláštní pravomoci hájil s tím, že vládě umožnily při epidemii rychle činit "závažná a těžká rozhodnutí".

Návrh zákona o ukončení stavu nouze, který parlamentu předložil šéf premiérovy kanceláře Gergely Gulyás, potřeboval podle agentury MTI ke schválení podporu dvou třetin ze 199 členů sněmovny. Ruku pro něj zvedlo 192 poslanců, nikdo nehlasoval proti.

Parlament dnes také schválil zákon, rovněž předložený Gulyásem, o dočasných zdravotnických opatřeních související s epidemií covidu-19 a s epidemiologickou připraveností. Tento právní předpis podpořilo 135 zákonodárců, 54 bylo proti a 3 se hlasování zdrželi, informovala MTI.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chorvatsko hlásí rekordní nárůst nakažených, znovu se zavádí některá…

11.07.2020 16:09 Chorvatsko dnes oznámilo svůj dosud nejvyšší denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem…

Trzaskowski si stěžuje na nenávist i média. Televize ho má za kandidáta…

11.07.2020 14:04 V neděli se uskuteční napínavé druhé kolo polských prezidentských voleb, v nichž se ukáže, zda se…

Na jihu Rakouska zahynul český motorkář

11.07.2020 13:28 Třiašedesátiletý český motorkář zahynul v pátek večer při nehodě v obci Sankt Jakob im Rosental v…

Francouzské ženy se bouří. Vadí jim jména některých nových ministrů

11.07.2020 11:25 Francouzský prezident Emmanuel Macron se opět dostal do nemilosti. Po demonstracích Žlutých vest si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy