V Německu skončil vládní zmocněnec pro nové spolkové země Hirte, kvůli kauze Kemmerich

Zmocněnec německé vlády pro nové spolkové země Christian Hirte (CDU) končí v úřadu. Funkci ho stálo to, že za "kandidáta středu" označil nového durynského ministerského předsedu Thomase Kemmericha (FDP), pro kterého přitom hlasovala i pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD). Hirteho odchod po tvrdé kritice ze strany koaliční sociální demokracie (SPD) prosadila kancléřka Angela Merkelová (CDU).

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Angela Merkelová
doporučujeme

"Paní kancléřka Merkelová mi v rozhovoru sdělila, že už nemůžu být zmocněncem spolkové vlády pro nové země," napsal dnes dopoledne na twitteru třiačtyřicetiletý Hirte. Informaci krátce poté potvrdil i úřad Merkelové, podle něhož už kancléřka prezidentovi navrhla Hirteho odvolání.

Hirte, který je zmocněncem pro bývalé východoněmecké země od roku 2018, se stal terčem tvrdé kritiky poté, co ve středu na twitteru gratuloval ke zvolení Kemmerichovi. Sociálním demokratům i řadě dalších politiků vadilo, že Kemmericha označil za "kandidáta středu", přestože pro něj vedle FDP a CDU hlasovala i AfD.

Ta je přitom právě ve východoněmeckém Durynsku reprezentovaná radikálním Björnem Höckem, který je nechvalně proslulý mimo jiné kontroverzními výroky o holokaustu.

Šéfka SPD Saskia Eskenová se nechala slyšet, že někdo, kdo volební spojenectví CDU, FDP a AfD označí za středové, nemůže mluvit za spolkovou vládu. Ke stejnému názoru nakonec zřejmě došla i Merkelová, která už ve čtvrtek volbu Kemmericha premiérem hlasy AfD označila za neodpustitelnou.

O politické krizi ve 2,2milionové spolkové zemi dnes v Berlíně jednají špičky vládní koalice CDU/CSU a SPD.

Kemmerich ve čtvrtek oznámil, že na svou funkci rezignuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama