V Německu přibylo 9847 nakažených, o prodloužení karantény se rozhodne v úterý

Počet případů nákazy koronavirem v Německu vzrostl za posledních 24 hodin o 9847 na více než 1,775 milionu. Dnes to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI). Úmrtí s covidem-19 v Německu přibylo 302, čímž jejich počet od začátku pandemie stoupl na 34.574. Německu se tak stále nedaří dostat infekci pod kontrolu, proto se předpokládá, ze země do konce ledna prodlouží stávající karanténu.

Ilustrační foto
doporučujeme

V Německu od poloviny prosince platí přísná celostátní karanténa, jež zahrnuje uzavírku škol i všech podniků, které nenabízejí nezbytné zboží či služby. Platí také limit ohledně kontaktu lidí z různých domácností. Tvrdé restrikce jsou prozatím vyhlášeny nejméně do 10. ledna, ale politici i média nepochybují, že karanténa potrvá přinejmenším do konce ledna.

O prodloužení karantény v úterý rozhodne kancléřka Angela Merkelová s premiéry spolkových zemí. Delší uzávěru prozatím veřejně podpořili premiéři Bavorska, Saska a Durynska Markus Söder, Michael Kretschmer a Bodo Ramelow. Tyto spolkové země patří v Německu k nejpostiženějším. Söder o nezbytnosti prodloužení karantény hovořil již v neděli.

V rámci karantény jsou uzavřené restaurace a obchody, které neprodávají zboží denní potřeby, výjimku mají ale například knihkupectví. Restaurace a také uzavřené obchody však mohou provozovat výdejová okénka. Prozatím jsou uzavřené také školy, které mají delší prázdniny a elektronickou výuku.

Do tříd by se žáci měli vrátit za týden 11. ledna, na mnoha místech v Německu se tak ale zřejmě nestane.

Ačkoli vláda za prioritu opakovaně uváděla udržení prezenční výuky, spolková ministryně školství Anja Karliczeková nepovažuje návrat k plnohodnotné výuce ve třídách pro všechny ročníky za představitelný. Před uspěchaným otevřením škol a školek varuje i bavorský premiér Söder.

Proti otevření škol od 11. ledna se již vyslovili bavorský ministr školství Michael Piazolo či jeho kolegové ze Šlesvicka-Holštýnska, Durynska či Berlína. O tom, jak dlouho budou školy uzavřené, rozhodují jednotlivé spolkové země. Zatímco Berlín zvažuje týdenní odklad řádné výuky, Durynsko hovoří o celém lednu bez prezenční docházky.

V neděli Německo zaznamenalo 10.315 nových nákaz, v průběhu minulého týdne mimo sváteční dny ale denní přírůstky vystoupaly i nad 30.000 případů.

Po přepočtu na obyvatele má Německo výrazně méně případů nákazy novým koronavirem než Česká republika. Podle Institutu Roberta Kocha eviduje Německo za uplynulých sedm dní zhruba 139 nakažených na 100.000 obyvatel, cílem vlády je dostat se pod hranici 50 nově infikovaných na 100.000 obyvatel za sedm dní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa zpřísňuje opatření. Česko zvažuje omezení vycházení, Německo…

28.01.2021 15:35 Návrhy ministerstev zdravotnictví, vnitra a průmyslu, jak zpřísnit stávající opatření proti šíření…

Německá komise nedoporučuje vakcínou AstraZeneca očkovat seniory

28.01.2021 15:23 Německá očkovací komise dnes doporučila, aby se vakcína proti covidu-19 farmaceutické firmy…

Zpoždění kvůli nedostatku vakcíny hlásí řada evropských zemí

28.01.2021 15:19 Kvůli problémům s nedostatkem vakcíny proti covidu-19 začínají některé evropské země a regiony…

Slovensko už naočkovalo dvě procenta populace, chybí vakcíny

28.01.2021 15:08 Za měsíc od zahájení očkování proti nemoci covid-19 na Slovensku podali zdravotníci vakcínu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama