Německo hlásí přes 4500 nově nakažených, Rakousko je znepokojeno situací v ČR

V přibližně osmdesátimilionovém Německu za poslední den přibylo 4516 nových případů koronavirové nákazy, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Je to méně než v desetimilionovém Česku, kde ve čtvrtek testy nákazu nově prokázaly u rekordních 5394 lidí. Kancléřka Angela Merkelová dnes jednala s vedením 11 velkých německých měst a varovala, že pokud se nárůst nově infikovaných nezpomalí, čekají jejich obyvatele nové restrikce, která se mají týkat setkávání lidí či nošení roušek.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Za posledních 24 hodin zemřelo v Německu jedenáct pacientů s nemocí covid-19, čímž se smrtelná bilance zvýšila na 9589. Od začátku současné pandemie se v nejlidnatější zemi EU koronavirem nakazilo nejméně 314.660 lidí.

Agentura DPA uvádí, že se výrazně rozšiřují řady nemocných, kteří potřebují intenzivní péči. Podle RKI leželo ve čtvrtek na jednotkách intenzivní péče (JIP) 487 pacientů, 239 z nich bylo napojeno na plicní ventilaci. Minulý týden bylo na JIP 296 lidí a pomoc ventilátoru potřebovalo 166. Asi 8500 lůžek intenzivní péče je v německých nemocnicích stále volných.

Reprodukční číslo, které ukazuje, kolik lidí jeden infikovaný nakazí, je nyní 1,17.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn současný epidemický vývoj v Německu považuje za znepokojivý. Zároveň ale ve čtvrtek vyloučil, že by vláda chystala celostátní uzávěru jako na jaře.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn současný epidemický vývoj v Německu považuje za znepokojivý. Zároveň ale ve čtvrtek vyloučil, že by vláda chystala celostátní uzávěru jako na jaře. Té se chce vyhnout i Merkelová, a během videokonference s primátory velkých měst proto zdůraznila, že pokud počet nakažených překročí hranici 50 na 100.000 obyvatel, musí radnice počítat se zpřísněním pravidel.

Podle Merkelové právě situace ve městech rozhoduje o tom, zda se podaří pandemii udržet pod kontrolou nebo se šíření viru vymkne z ruky. "V těchto dnech a týdnech se rozhoduje o tom, jak se Německu podaří s pandemií vyrovnat během zimy. V létě šlo všechno dobře, teď ale vidíme obrázek, který nám dělá starosti," řekla Merkelová novinářům.

Starosta Mnichova Dieter Reiter po debatě s kolegy a kancléřkou řekl, že město už některá pravidla omezení společenského života postupně uvádí do praxe - jde například o snížení počtu účastníků rodinných oslav, menší počet diváků na sportovních utkáních či omezení kapacity restaurací. V Kolíně nad Rýnem se restrikce zpřísní už od soboty: setkávat se bude smět maximálně pět lidí z různých domácností, po 22:00 bude zákaz konzumace alkoholu venku a na pěších zónách bude povinné nošení roušek.

V Rakousku, které má asi 8,9 milionu obyvatel, za poslední den přibylo 1131 potvrzených případů infekce koronavirem. Dosavadní denní rekord je 1209 nových případů, který úřady zaznamenaly ve čtvrtek. Nejvíce pozitivních testů nadále hlásí hlavní město Vídeň následovaná Dolními a Horními Rakousy, dvěma spolkovými zeměmi, které sousedí s Českem.

Rekordní je nyní v Rakousku počet aktivních případů nákazy; je jich více než 10.000. V nemocnicích je přes 500 lidí, z toho 103 na jednotkách intenzivní péče.

S covidem-19 v Rakousku od počátku epidemie zemřelo 842 lidí, z toho čtyři za posledních 24 hodin.

Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober dnes epidemický vývoj v zemi označil za znepokojivý. Konec pandemie podle něj ještě není v dohledu, počet nakažených roste ale v celé Evropě. Zvlášť se Anschober na dnešní tiskové konferenci věnoval Česku, kde je podle něj situace "velmi těžká". Případ ČR podle něj ukazuje mimo jiné to, že se epidemická situace může velmi rychle změnit.

"Česko mělo v posledních měsících dobré výsledky, bylo na tom velmi dobře," řekl podle OE24 Anschober. Během několik týdnů ale podle něj došlo "ke skokovému zostření situace". V reakci na to musela pražská vláda přijmout "velmi tvrdá a důsledná opatření". Anschober zároveň vyjádřil naději, že se situace v ČR brzy zlepší, a ujistil, že je s Prahou v neustálém kontaktu.

Také Švýcarsko za posledních 24 hodin zaznamenalo více než tisíc případů nákazy koronavirem. Infekce se potvrdila u 1487 osob, což je rekordní počet. Od počátku epidemie se v zemi nákaza prokázala už u více než 60.000 lidí. S covidem-19 zemřelo ve Švýcarsku 1794 osob.

Švýcarsko, které má zhruba 8,5 milionu obyvatel, vede společné statistiky se sousedním Lichtenštejnskem, v němž žije asi 38.000 lidí.

Na seznam rizikových zemí dnes Švýcarsko přidalo dalších několik zemí a regionů. Do karantény budou muset od pondělí lidé po příjezdu ze Slovenska, Ruska, Jordánska, Íránu, Kanady a Gruzie. Kromě Vídně, Dolních a Horních Rakous se nově na seznamu objevily i rakouské spolkové země Salcbursko a Burgenland. Po Ligurii bude Švýcarsko vnímat jako rizikové i italské regiony Kampánie, Sardinie a Benátsko. Do karantény budou muset také lidé z německých měst Berlín a Hamburk. Česko je na švýcarském seznamu rizikových zemí již od poloviny září.

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Omikron? Vyšší riziko reinfekce, ale mírnější průběh, říká šéf WHO

08.12.2021 18:14 Koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než…

Británie či Austrálie se přidávají k diplomatickému bojkotu pekingské…

08.12.2021 19:55 Aktualizováno Premiéři Británie, Austrálie a Kanady dnes informovali o plánech bojkotovat na diplomatické úrovni…

Německá policie vyšetřuje možnou přípravu vraždy saského premiéra

08.12.2021 17:17 Německá policie zahájila vyšetřování možné přípravy vraždy saského premiéra Michaela Kretschmera.…

Slovensko uvolní restrikce pro obyvatele naočkované proti covidu

08.12.2021 16:38 Slovenská vláda dnes podle očekávání schválila částečné uvolnění koronavirových restrikcí pro…

Angela Merkelová po 16 letech v úřadu předala kancléřství svému nástupci…

08.12.2021 15:39 Nyní již bývalá německá konzervativní kancléřka Angela Merkelová dnes odpoledne po 16 letech v…

Vraždu rodiny u Berlína zřejmě spáchal otec. Padělal očkovací certifikát,…

08.12.2021 15:14 Pravděpodobnou vraždu manželky a svých tří dětí u Berlína nejspíše spáchal otec v důsledku obav, že…

Scholz déle než čtyři roky nevydrží, myslí si většina Němců

08.12.2021 14:46 Dvě třetiny Němců nevěří, že nový sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz bude vládnout déle než…

Německo má vládu. Kancléřem se stal Scholz, prezident jmenoval ministry

08.12.2021 14:14 Aktualizováno Sociální demokrat Olaf Scholz se dnes složením kancléřského slibu stal oficiálně novým německým…

Scholz bude jednat, kde Merkelová reagovala, říká autor biografie o…

08.12.2021 12:47 Spolkový sněm dnes zvolil sociálního demokrata Olafa Scholze novým německým kancléřem. Zároveň už…

Hrozba vyloučení z veřejného života vede k vyšší proočkovanosti, ukazuje…

08.12.2021 12:28 Hrozba vyloučení neočkovaných z mnoha oblastí veřejného života zvyšuje ochotu lidí nechat si dát…

Němečtí poslanci zvolili nového kancléře, Scholz složil slib

08.12.2021 12:25 Aktualizováno Sociální demokrat Olaf Scholz se dnes složením kancléřského slibu stal oficiálně novým německým…

Související:

Právě se děje

reklama