Německo hlásí přes 4500 nově nakažených, Rakousko je znepokojeno situací v ČR

V přibližně osmdesátimilionovém Německu za poslední den přibylo 4516 nových případů koronavirové nákazy, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Je to méně než v desetimilionovém Česku, kde ve čtvrtek testy nákazu nově prokázaly u rekordních 5394 lidí. Kancléřka Angela Merkelová dnes jednala s vedením 11 velkých německých měst a varovala, že pokud se nárůst nově infikovaných nezpomalí, čekají jejich obyvatele nové restrikce, která se mají týkat setkávání lidí či nošení roušek.

Za posledních 24 hodin zemřelo v Německu jedenáct pacientů s nemocí covid-19, čímž se smrtelná bilance zvýšila na 9589. Od začátku současné pandemie se v nejlidnatější zemi EU koronavirem nakazilo nejméně 314.660 lidí.

Agentura DPA uvádí, že se výrazně rozšiřují řady nemocných, kteří potřebují intenzivní péči. Podle RKI leželo ve čtvrtek na jednotkách intenzivní péče (JIP) 487 pacientů, 239 z nich bylo napojeno na plicní ventilaci. Minulý týden bylo na JIP 296 lidí a pomoc ventilátoru potřebovalo 166. Asi 8500 lůžek intenzivní péče je v německých nemocnicích stále volných.

Reprodukční číslo, které ukazuje, kolik lidí jeden infikovaný nakazí, je nyní 1,17.

Noch belasten die steigenden #Infektionszahlen das Gesundheitssystem nicht. „Wir können dieses #virus unter Kontrolle behalten“, sagt Gesundheitsminister #Spahn, allerdings müsse man auf die Gesundheitsämter achten. Und hier zeigten sich erste Probleme. #CoronaDeutschland pic.twitter.com/3L3fX6a5lN

— ZDF heute journal (@heutejournal) October 8, 2020

Ministr zdravotnictví Jens Spahn současný epidemický vývoj v Německu považuje za znepokojivý. Zároveň ale ve čtvrtek vyloučil, že by vláda chystala celostátní uzávěru jako na jaře.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn současný epidemický vývoj v Německu považuje za znepokojivý. Zároveň ale ve čtvrtek vyloučil, že by vláda chystala celostátní uzávěru jako na jaře. Té se chce vyhnout i Merkelová, a během videokonference s primátory velkých měst proto zdůraznila, že pokud počet nakažených překročí hranici 50 na 100.000 obyvatel, musí radnice počítat se zpřísněním pravidel.

Podle Merkelové právě situace ve městech rozhoduje o tom, zda se podaří pandemii udržet pod kontrolou nebo se šíření viru vymkne z ruky. "V těchto dnech a týdnech se rozhoduje o tom, jak se Německu podaří s pandemií vyrovnat během zimy. V létě šlo všechno dobře, teď ale vidíme obrázek, který nám dělá starosti," řekla Merkelová novinářům.

Starosta Mnichova Dieter Reiter po debatě s kolegy a kancléřkou řekl, že město už některá pravidla omezení společenského života postupně uvádí do praxe - jde například o snížení počtu účastníků rodinných oslav, menší počet diváků na sportovních utkáních či omezení kapacity restaurací. V Kolíně nad Rýnem se restrikce zpřísní už od soboty: setkávat se bude smět maximálně pět lidí z různých domácností, po 22:00 bude zákaz konzumace alkoholu venku a na pěších zónách bude povinné nošení roušek.

V Rakousku, které má asi 8,9 milionu obyvatel, za poslední den přibylo 1131 potvrzených případů infekce koronavirem. Dosavadní denní rekord je 1209 nových případů, který úřady zaznamenaly ve čtvrtek. Nejvíce pozitivních testů nadále hlásí hlavní město Vídeň následovaná Dolními a Horními Rakousy, dvěma spolkovými zeměmi, které sousedí s Českem.

Rekordní je nyní v Rakousku počet aktivních případů nákazy; je jich více než 10.000. V nemocnicích je přes 500 lidí, z toho 103 na jednotkách intenzivní péče.

S covidem-19 v Rakousku od počátku epidemie zemřelo 842 lidí, z toho čtyři za posledních 24 hodin.

Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober dnes epidemický vývoj v zemi označil za znepokojivý. Konec pandemie podle něj ještě není v dohledu, počet nakažených roste ale v celé Evropě. Zvlášť se Anschober na dnešní tiskové konferenci věnoval Česku, kde je podle něj situace "velmi těžká". Případ ČR podle něj ukazuje mimo jiné to, že se epidemická situace může velmi rychle změnit.

"Česko mělo v posledních měsících dobré výsledky, bylo na tom velmi dobře," řekl podle OE24 Anschober. Během několik týdnů ale podle něj došlo "ke skokovému zostření situace". V reakci na to musela pražská vláda přijmout "velmi tvrdá a důsledná opatření". Anschober zároveň vyjádřil naději, že se situace v ČR brzy zlepší, a ujistil, že je s Prahou v neustálém kontaktu.

Také Švýcarsko za posledních 24 hodin zaznamenalo více než tisíc případů nákazy koronavirem. Infekce se potvrdila u 1487 osob, což je rekordní počet. Od počátku epidemie se v zemi nákaza prokázala už u více než 60.000 lidí. S covidem-19 zemřelo ve Švýcarsku 1794 osob.

Švýcarsko, které má zhruba 8,5 milionu obyvatel, vede společné statistiky se sousedním Lichtenštejnskem, v němž žije asi 38.000 lidí.

Na seznam rizikových zemí dnes Švýcarsko přidalo dalších několik zemí a regionů. Do karantény budou muset od pondělí lidé po příjezdu ze Slovenska, Ruska, Jordánska, Íránu, Kanady a Gruzie. Kromě Vídně, Dolních a Horních Rakous se nově na seznamu objevily i rakouské spolkové země Salcbursko a Burgenland. Po Ligurii bude Švýcarsko vnímat jako rizikové i italské regiony Kampánie, Sardinie a Benátsko. Do karantény budou muset také lidé z německých měst Berlín a Hamburk. Česko je na švýcarském seznamu rizikových zemí již od poloviny září.

Související

Více souvisejících

Německo Jens Spahn (CDU) Rakousko Švýcarsko Rudolf Anschober (rakouský politik) Angela Merkelová Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy