V Německu se demonstrovalo: Dorazili extremisté a konspirátoři, covid-19 prý neexistuje

Tisíce lidí dnes v Německu protestovaly proti opatřením, která vláda přijala v boji s koronavirem. Nejvíce se jich sešlo ve Stuttgartu, nespokojenost ale Němci v ulicích vyjadřovali také v Mnichově, Berlíně či Frankfurtu nad Mohanem, informovala tisková agentura DPA. Podle ní se demonstrací účastnili i pravicoví extremisté, odpůrci očkování a lidé, kteří věří konspiračním teoriím.

Německá policie
doporučujeme

Ve Stuttgartu úřady povolily demonstraci jen s omezením počtu účastníků na 5000. Podle DPA se ale odpůrců koronavirových opatření sešlo mnohem více, a někteří lidé tak museli zůstat před branami areálu, v němž se akce konala. Stížnost na omezení počtu účastníků, kterou podal organizátor demonstrace, správní soud tento týden odmítl.

Podle DPA přišlo na stuttgartský protest jen málo lidí se zakrytými ústy a nosem. Na jednom z transparentů byl nápis, podle kterého rouška je "moderním otroctvím".

V Mnichově vyhradili pro demonstraci pozemek na Tereziánské louce, kde se každoročně koná pivní festival Oktoberfest. Po naplnění kapacity tisíce protestujících policie na ohrazený pozemek nikoho dalšího nepustila. Některé z těch, kteří se do areálu nevešli a přesto odmítali odejít, policisté odnesli. Mnichovská radnice povolila demonstraci jen na dvě hodiny. Po celém Bavorsku, jehož je Mnichov metropolí, bylo na dnešek ohlášeno sedm desítek podobných shromáždění.

Odpůrci pandemických opatření se sešli také v Berlíně. Podle DPA jich bylo několik stovek, další lidé s nimi přišli vyjádřit nesouhlas. Akce se odehrály bez incidentů.

Ve spolkové zemi Hesensko se největší protest uskutečnil ve Frankfurtu nad Mohanem. Také zde se shromáždili i odpůrci protestů, kteří demonstranty obviňovali z "nacistické propagandy". Policie měla problém udržet oba tábory oddělené.

Stovky lidí se sešly na demonstracích v Hamburku, Kolíně nad Rýnem, Düsseldorfu, Brémách či Lipsku. Ve městě Prenzlau nedaleko Berlína se protestu zúčastnil i bývalý předseda braniborské organizace Alternativy pro Německo (AfD) Andreas Kalbitz, kterého strana v pátek kvůli extremismu vyloučila. Demonstraci v Postupimi svolala známá léčitelka.

V saském Halle demonstranti podle policie slovně napadli tým veřejnoprávní televize ZDF. V Drážďanech přišel do parku nedaleko centra s protestujícími debatovat i saský premiér Michael Kretschmer. Podle agentury DPA po něm lidé požadovali okamžité zrušení všech opatření a popírali dokonce existenci viru jako takového.

Kromě Německa se dnes proti opatřením přijatým v boji s pandemií covidu-19 protestovalo i ve Švýcarsku. Demonstraci u sídla vlády v Bernu policisté rozehnali a desítky jejích účastníků zadrželi. Podobně zasáhla policie také v Curychu a Basileji. V alpské konfederaci jsou zakázaná všechna shromáždění s více než pěti lidmi - i ta zdánlivě spontánní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Nová opatření nestačí, tvrdí epidemiolog. Podle Zemana skončí…

28.02.2021 15:43 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. O půlnoci začnou platit v Česku nová opatření, podle…

Při prvním sčítání lidu všichni lhali všem, píše o Československu a Polsku…

28.02.2021 10:57 První sčítání lidu v nově vzniklých státech před sto lety nebylo jen sběrem údajů. Polsko a…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama