V Německu se navzdory zákazu demonstrovalo proti opatřením, policie zatkla chuligány

Hesenský správní soud v Kasselu dnes potvrdil zákaz demonstrace odpůrců opatření proti koronaviru, svolané na dnešek do Frankfurtu nad Mohanem. Podle agentury DPA své rozhodnutí zdůvodnil vysokým nebezpečím infekce. Podobné demonstrace byly zakázány také ve východoněmeckých městech Drážďany a Erfurt. Podle policie několik stovek demonstrantů však navzdory zákazu nakonec do ulic vyrazilo.

Německá policie, ilustrační foto
doporučujeme

Po potvrzení zákazu byla ráno situace ve Frankfurtu klidná. "Jsme velmi dobře připraveni a máme pružnou koncepci nasazení, abychom byli schopni reagovat na všechny eventuality," ujistil však podle DPA mluvčí policie. Na několika místech policisté zaujali své pozice, připravena byla i dvě vodní děla.

Iniciátoři demonstrace ve Frankfurtu ohlásili, že chtějí rozhodnutí kasselského soudu napadnout, a už dříve vyzvali ke konání spontánních protestů navzdory zákazům. Soud ve svém rozhodnutí uvedl, že ohlašovatelé demonstrace nepředložili přijatelný hygienický plán pro svá shromáždění, kterých se mělo podle organizátorů na 12 různých místech zúčastnit na 40.000 lidí. Ti se pak měli vydat na průvod centrem města. Ohlášeny byly také četné protidemonstrace.

Demonstrace odpůrců opatření proti šíření koronaviru byly zakázány také v Drážďanech či Erfurtu. Také v těchto městech byla policie v pohotovosti, protože se obávala, že se demonstranti budou chtít i přes zákaz sejít. K účasti na drážďanské demonstraci vyzvali podle médií neonacisté z Ukrajiny a radikálové z Česka.

Navzdory zákazům se ve Frankfurtu, Drážďanech i Erfurtu nakonec sešlo několik stovek demonstrantů. Vážnější incidenty však policie podle svých slov nezaznamenala. Policii se podařilo zastavit dva autobusy s údajnými demonstranty mířícími na protest do Drážďan, které poslala zpět.

V Drážďanech také policie vzala do vazby skupinu chuligánů, kteří se chovali agresivně. Policie také zahájila několik přestupkových řízení za porušení koronavirových opatření.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Estonsko má poprvé v čele vlády ženu

25.01.2021 20:38 Estonsko má poprvé v čele vlády ženu. Nástupcem Jüriho Ratase, který před necelými dvěma týdny…

Německá vláda varuje před "temným mrakem" mutací

25.01.2021 20:31 Lidé v Německu se musí podle německé vlády připravit na rychlé rozšíření vysoce nakažlivých mutací…

AstraZeneca musí jasně vysvětlit omezení dodávek, řekla členka EK

25.01.2021 19:01 Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení firmy AstraZeneca, proč v prvním období dodá zemím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama