V Německu se odehrála razie kvůli komentářům o zabitém politikovi

Německá policie dnes při koordinované akci prohledala byty 40 osob podezřelých z šíření nenávistných komentářů v souvislosti s loňskou vraždou politika vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Waltera Lübckeho. Zásah se uskutečnil v celkem 12 spolkových zemích.

Německá policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Z vraždy Lübckeho je obžalován pravicový extremista. Pokud se jeho vina prokáže, půjde o první vraždu politika pravicovým radikálem v dějinách spolkové republiky.

Nejvíce podezřelých - sedm - žije v Bavorsku, po šesti jich pochází ze Saska, Hesenska a nejlidnatějšího Severního Porýní-Vestfálska. Vyšetřováni jsou podle státního zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem mimo jiné kvůli podezření z veřejného vyzývání k trestným činům, schvalování trestných činů či hanobení památky zesnulých. Toho všeho se podle státního zastupitelství, které věc vyšetřuje od poloviny září 2019, dopustili především na sociálních sítích.

Pětašedesátiletý Lübcke, který byl vysoce postaveným úředníkem místní správy v Hesensku, byl zastřelen začátkem loňského června u svého rodinného domu v obci Wolfhagen.

Před soudem kvůli vraždě stanou Němec Stephan Ernst a další pravicový radikál Markus H. Z vraždy je obžalován jen Ernst, který se k činu nejprve přiznal, ale pak tvrdil, že střílel Markus H. Na vražedné zbrani se ale našly jen Ernstovy otisky. Vyšetřovatelé mají za to, že vraždil kvůli Lübckeho otevřenému přístupu k migrantům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je…

09.07.2020 00:01 NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše…

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 22:06 Aktualizováno NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Finsko rozšířilo seznam "bezpečných" zemí, Česko chybí

08.07.2020 21:17 Finsko od příštího pondělí otevře své hranice turistům ze 17 evropských zemí, které vykazují nízké…

Korupční skandál okolo bývalého krále je znepokojivý, tvrdí Sánchez

08.07.2020 21:11 Korupční skandál okolo bývalého španělského krále Juana Carlose I. je "znepokojivý", prohlásil dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy