V Německu sílí kritika znovu zavedených hraničních kontrol

Německo zrušilo či zmírnilo řadu karanténních opatření, jejichž cílem bylo zmírnit šíření nemoci covid-19. Nadále ale zůstávají kontroly na hranicích, které je přinejmenším do 15. května povoleno překračovat jen v odůvodněných případech. V Německu proti tomu sílí kritika i v řadách politiků, napsala dnes agentura DPA.

Horst Seehofer
doporučujeme

Na jihu Německa se stále více volá po ukončení hraničních kontrol. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann v rozhovoru pro páteční vydání deníků mediální skupiny Funke řekl, že vláda této německé spolkové země by chtěla, aby se přeshraniční život s Rakouskem a Českem vrátil co nejrychleji do starých kolejí.

"Doufáme, že brzy dosáhneme alespoň nějakého zvolnění" řekl Herrmann. Zároveň uznal, že kontroly jsou důležitým opatřením ke zvládnutí pandemie koronaviru.

Německo kontroly na hranicích obnovilo v polovině března a následně je opakovaně prodloužilo, omezení tak nyní platí do 15. května. Opatření se týká hranic s Francií, Rakouskem, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem, ale ne s Českem a zbylými sousedními státy, kde jsou ale v pohraničí četnější hlídky. V případě Česka obnovila kontroly česká strana.

Každý, kdo nyní do Německa chce přijet a není jeho občanem či tam nemá trvalý pobyt, musí mít k cestě vážné důvody. Po vstupu do země ho navíc čeká dvoutýdenní karanténa, dodala DPA.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer stávající kontroly hájí a poukazuje na rozhovory se sousedními státy o řešení situace. "Hraniční kontroly měly účinek a mají podíl na našem úspěchu v tažení proti infekci. Vláda se shoduje na pokračování kontrol prozatím do 15. května," řekl deníku Bild.

Seehofer rovněž prohlásil, že vláda v této věci jedná s jednotlivými spolkovými zeměmi i sousedními státy, rozhodnutí o dalších krocích tak padne v nadcházejícím týdnu. Nejpozději příští týden ve středu budou o hraničních kontrolách a omezeních vstupu do země jednat i němečtí poslanci.

"Nyní slyšíme, že proti Seehoferovým hraničním kontrolám se zvedá kritika i uvnitř vládní koalice. Od ministerstva vnitra proto na příštím zasedání výboru pro vnitřní záležitosti budeme požadovat konečně vyjasnění," řekla poslankyně za Zelené Irene Mihalicová.

DPA v této souvislosti poznamenala, že řada sociálnědemokratických politiků z jihozápadu Německa od Seehofera požaduje otevření hranic. Ti chtějí omezení zrušit již od pondělí nadcházejícího týdne, což ale Seehofer odmítá. Ministra vnitra vyzvala k odvolání kontrol i skupina německých poslanců a europoslanců z jeho konzervativní unie CDU/CSU.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německý exministr je zapleten do skandálu masné společnosti. Čelí kritice…

05.07.2020 21:33 Masná společnost Tönnies je od minulého týdne tvrdě kritizována kvůli nekontrolovatelnému šíření…

Chorvatské volby skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

05.07.2020 19:41 lasování v dnešních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize…

Loď Ocean Viking smí vyložit 180 zachráněných migrantů na Sicílii

05.07.2020 17:44 Italské úřady povolily lodi Ocean Viking, aby v sicilském přístavu Porto Empedocle vyložila 180…

Ve Španělsku zavřeli kvůli viru další oblast

05.07.2020 16:25 Španělsko uzavřelo kvůli novým případům koronaviru po části Katalánska další oblast, tentokrát část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy