V Německu soudí bývalého esesáka (93). Usnadnil příšerné zabíjení židů, tvrdí žaloba

U zemského soudu v Hamburku dnes začal proces s bývalým příslušníkem nacistické ozbrojené organizace SS Brunem Deyem. Třiadevadesátiletý muž je obžalovaný z napomáhání k vraždám 5230 lidí, zejména Židů, v koncentračním táboře Stutthof na severu dnešního Polska.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Koncentrační tábory dokládají hrůzy holokaustu i desítky let po konci války
doporučujeme

Proces doprovází velký zájem médií, mimo jiné i proto, že vzhledem k věku někdejších nacistů zřejmě půjde o jeden z posledních soudů svého druhu. Proces je plánován do prosince.

Obžalovanému, který ve Stutthofu působil jako dozorce, v době činů, ze kterých se zodpovídá, bylo 17 let, jeho případ tak rozplétá soud pro mladistvé. K soudu se dostavil na kolečkovém křesle a obličej si zakrýval červenými deskami, napsal portál deníku Die Welt.

Podle státního zastupitelství byl Dey v koncentračním táboře Stutthof nedaleko Gdaňsku coby dozorce nasazen od srpna 1944 do dubna následujícího roku a při plnění svých povinností "usnadnil zákeřné a příšerné usmrcování zejména židovských vězňů". Vyučený pekař nepopírá, že v koncentračním táboře působil, ale odmítá vinu.

Do konce druhé světové války zemřelo ve Stutthofu a pobočných táborech a při místních pochodech smrti na 65.000 lidí. Ve Stutthofu byli vězněni mimo jiné Poláci, sovětští váleční zajatci a Židé, kteří zde byli systematicky zabíjeni, součástí zařízení byla i plynová komora.

Německo po usvědčení dozorce z vyhlazovacího tábora Sobibor Johna Demjanjuka v roce 2011 vystupňovalo své úsilí o stíhání dalších lidí, kteří se na nižších úrovních na hromadném zabíjení podíleli třeba jen nepřímo.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko deportovalo rodinu do Německa. Otec skončil ve vazbě kvůli…

15.11.2019 20:52 Otec sedmičlenné rodiny, kterou ve čtvrtek Turecko deportovalo do Německa kvůli podezření ze…

Slovensko truchlí: Státní smutek za oběti tragédie u Nitry, Čaputová je…

15.11.2019 20:26 Aktualizováno Slovensko dnes státním smutkem uctilo oběti středeční nehody linkového autobusu, který se srazil s…

Německo naletělo školačce? Útok neznámou látku si zřejmě vymyslela

15.11.2019 17:35 Aktualizováno Zděšení vyvolala v německém městě Gelsenkirchen informace, že policie pátrá po muži, který ve…

Polsko má staronovou vládu, premiér Morawiecki bude dočasně i ministrem…

15.11.2019 16:51 Polský prezident Andrzej Duda dnes oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama