V Nizozemsku se koronavirem nakazili pes a tři kočky

V Nizozemsku se koronavirem infikovali pes a tři kočky. Jedná se o první doložené případy nákazy mezi domácími mazlíčky v zemi, informovala dnes s odkazem na vládní představitelku agentura Reuters.

Psi
doporučujeme

Osmiletý americký buldok se pravděpodobně nakazil covidem-19 od svého majitele, sdělila ministryně zemědělství Carola Schoutenová. Kvůli těžkým dýchacím potížím muselo být zvíře 30. dubna utraceno, v jeho krvi pak byly nalezeny protilátky na koronavirus. Není však prokázané, že se jeho zdravotní stav zhoršil v důsledku nákazy.

"Je důležité, aby se majitelé domácích mazlíčků řídili radou: pacienti s covidem-19 by se preventivně měli vyhýbat kontaktu se svými zvířaty," dodala ministryně. "Nemocná zvířata patřící lidem s covidem-19 by měla být ponechávána co nejvíce doma."

Minulý měsíc nizozemské úřady odhalily nákazu na dvou kožešinových farmách, které chovají norky. I zde se zvířata patrně nakazila od lidí. V okolí bylo otestováno 11 koček, přičemž u třech se nyní ukázalo, že měly vyvinuté protilátky na koronavirus - důkaz, že se jím v minulosti nakazily. Žádná z nich ale koronavirovou infekcí v době testování netrpěla.

V době celosvětové pandemie koronaviru byly sporadicky hlášeny případy infikovaných zvířat i z dalších zemí. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že neexistuje důkaz, že by kočky, psi či jiní domácí mazlíčci mohli infekci přenášet na lidi. Za velice nízké označuje riziko nákazy člověka od zvířete i nizozemský Národní ústav pro veřejné zdraví (RIVM).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko vyzvalo země EU, aby zvážily setrvání celní unie s Tureckem

21.10.2020 21:53 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní…

Macron uctil památku zavražděného učitele, odsoudil zbabělce

21.10.2020 21:24 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes při tryzně na univerzitní půdě Sorbonny uctil památku…

V Itálii přibylo 15 tisíc nakažených, výrazně vzrostl i počet mrtvých

21.10.2020 20:42 Aktualizováno Počet nových nakažených koronavirem v Itálii dnes překročil hranici 15.000 osob. To je nejvíce od…

Bavorsko chce zavést povinné covid testy pro pendlery, také z Česka

21.10.2020 20:26 Aktualizováno Bavorsko zavede povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama