V Nizozemsku se koronavirem nakazili pes a tři kočky

V Nizozemsku se koronavirem infikovali pes a tři kočky. Jedná se o první doložené případy nákazy mezi domácími mazlíčky v zemi, informovala dnes s odkazem na vládní představitelku agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Psi
doporučujeme

Osmiletý americký buldok se pravděpodobně nakazil covidem-19 od svého majitele, sdělila ministryně zemědělství Carola Schoutenová. Kvůli těžkým dýchacím potížím muselo být zvíře 30. dubna utraceno, v jeho krvi pak byly nalezeny protilátky na koronavirus. Není však prokázané, že se jeho zdravotní stav zhoršil v důsledku nákazy.

"Je důležité, aby se majitelé domácích mazlíčků řídili radou: pacienti s covidem-19 by se preventivně měli vyhýbat kontaktu se svými zvířaty," dodala ministryně. "Nemocná zvířata patřící lidem s covidem-19 by měla být ponechávána co nejvíce doma."

Minulý měsíc nizozemské úřady odhalily nákazu na dvou kožešinových farmách, které chovají norky. I zde se zvířata patrně nakazila od lidí. V okolí bylo otestováno 11 koček, přičemž u třech se nyní ukázalo, že měly vyvinuté protilátky na koronavirus - důkaz, že se jím v minulosti nakazily. Žádná z nich ale koronavirovou infekcí v době testování netrpěla.

V době celosvětové pandemie koronaviru byly sporadicky hlášeny případy infikovaných zvířat i z dalších zemí. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že neexistuje důkaz, že by kočky, psi či jiní domácí mazlíčci mohli infekci přenášet na lidi. Za velice nízké označuje riziko nákazy člověka od zvířete i nizozemský Národní ústav pro veřejné zdraví (RIVM).

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 sužuje svět už půl roku: Šest milionu nakažených, téměř 370 tisíc…

31.05.2020 08:56 Nový typ koronaviru se objevil počátkem loňského prosince v Číně, šířit se začal z…

V Německu vzrostl počet nakažených koronavirem, reprodukční číslo je vyšší…

31.05.2020 08:12 V Německu přibylo za posledních 24 hodin 286 případů nákazy koronavirem, což je téměř o 500 méně…

Jak rozvrátit Libyi? Ministerstvo USA varuje před zákeřnou metodou Ruska

30.05.2020 21:54 Aktualizováno Maltské úřady zadržely falešné bankovky libyjské měny v hodnotě přibližně 1,1 miliardy dolarů (cca…

Epidemie ve Francii polevuje. Denní počet úmrtí na covid-19 se drží pod…

30.05.2020 20:09 Ve francouzských nemocnicích zaznamenali v minulých 24 hodinách 57 úmrtí s covidem-19. Denní počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy