V Nizozemsku se koronavirem nakazili pes a tři kočky

V Nizozemsku se koronavirem infikovali pes a tři kočky. Jedná se o první doložené případy nákazy mezi domácími mazlíčky v zemi, informovala dnes s odkazem na vládní představitelku agentura Reuters.

Psi
doporučujeme

Osmiletý americký buldok se pravděpodobně nakazil covidem-19 od svého majitele, sdělila ministryně zemědělství Carola Schoutenová. Kvůli těžkým dýchacím potížím muselo být zvíře 30. dubna utraceno, v jeho krvi pak byly nalezeny protilátky na koronavirus. Není však prokázané, že se jeho zdravotní stav zhoršil v důsledku nákazy.

"Je důležité, aby se majitelé domácích mazlíčků řídili radou: pacienti s covidem-19 by se preventivně měli vyhýbat kontaktu se svými zvířaty," dodala ministryně. "Nemocná zvířata patřící lidem s covidem-19 by měla být ponechávána co nejvíce doma."

Minulý měsíc nizozemské úřady odhalily nákazu na dvou kožešinových farmách, které chovají norky. I zde se zvířata patrně nakazila od lidí. V okolí bylo otestováno 11 koček, přičemž u třech se nyní ukázalo, že měly vyvinuté protilátky na koronavirus - důkaz, že se jím v minulosti nakazily. Žádná z nich ale koronavirovou infekcí v době testování netrpěla.

V době celosvětové pandemie koronaviru byly sporadicky hlášeny případy infikovaných zvířat i z dalších zemí. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že neexistuje důkaz, že by kočky, psi či jiní domácí mazlíčci mohli infekci přenášet na lidi. Za velice nízké označuje riziko nákazy člověka od zvířete i nizozemský Národní ústav pro veřejné zdraví (RIVM).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Leyenová řekla, že nedovolí, aby se aféra z Turecka opakovala

12.04.2021 21:50 Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes poprvé od společné schůzky s tureckým…

Uzávěra ve Vídni a na východě Rakouska se prodlouží o dva týdny

12.04.2021 21:35 Mimořádná koronavirová uzávěra v rakouské metropoli Vídni a spolkové zemi Dolní Rakousy se…

Střelba před pařížskou nemocnicí má jednu oběť, pachatel ujel

12.04.2021 20:50 Aktualizováno Po střelbě před nemocnicí Henry Dunant v pařížském 16. obvodu jeden člověk zemřel a jeden je těžce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama