V Nizozemsku udělili za porušení zákazu vycházení 16 tisíc pokut

Nizozemská policie už za porušování nočního zákazu vycházení uložila téměř 16.000 pokut. Nařízení o zákazu vycházení mezi 21:00 a 4:30 platí v zemi kvůli šíření koronaviru od 23. ledna, jeho zavedení vyvolalo několikadenní násilné protesty. Podle dnešní informace stanice NOS by noční zákaz vycházení mohl přestat platit již příští týden.

Policie Nizozemí
doporučujeme

Nejvíce pokut policisté uložili v prvních dnech platnosti opatření, poslední tři dny už byly podle ní o něco klidnější.

Noční zákaz vycházení, který vstoupil v platnost předminulou sobotu, je první od konce druhé světové války. Už v první den platnosti vypukly proti němu protesty. Ve městě Urk tehdy převážně mladí lidé zapálili mobilní testovací středisko. V následujících dnech se pak v mnoha městech po celém Nizozemsku konaly demonstrace, které provázelo násilí, střety s policií i rabování.

Podle dnešního sdělení nizozemští policisté lidi, kteří nedodržují opatření proti šíření koronaviru, nejprve varují. Pokud poté neuposlechnou výzvy k dodržování restrikcí, mohou lidé dostat pokutu až 95 eur (téměř 2500 Kč).

V Nizozemsku už od 15. prosince platí kvůli šíření koronaviru plošná uzávěra. Vláda premiéra Marka Rutteho by měla v úterý jednat o uvolnění některých opatření. Podle stanice NOS uvažuje o otevření škol a školek a právě také o zrušení nočního zákazu vycházení. Rutteho vláda v lednu podala demisi, do březnových voleb ale bude zemi dál řídit.

Od počátku epidemie se v Nizozemsku, které má 17 milionů obyvatel, nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala u více než 992.000 lidí. S covidem-19 zemřelo v zemi přes 14.000 nakažených. Ministr zdravotnictví Hugo de Jonge dnes oznámil, že takzvaná britská mutace koronaviru je zodpovědná už za polovinu všech nových případů v zemi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise zřejmě obviní Apple z omezování hospodářské soutěže

04.03.2021 19:49 Evropská komise pravděpodobně oficiálně obviní americkou technologickou společnost Apple z…

V Itálii stoupají bilance nakažených, někde zpřísní restrikce

04.03.2021 18:23 V Itálii v posledních dnech stoupají počty lidí, kteří se nově nakazili koronavirem, a větší tlak…

EK chce, aby firmy sdělovaly, kolik platí mužům a ženám

04.03.2021 17:07 Aktualizováno Rozdíly v mzdách a platech, které dostávají muži a ženy za srovnatelnou práci v zemích Evropské…

Bavorsko prodloužilo karanténní nařízení, dotkne se i Česka

04.03.2021 15:52 Nejméně do 28. března prodlužuje Bavorsko karanténní nařízení, které omezuje vstup do země z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama