V Nizozemsku začalo usmrcování norků kvůli koronaviru

Na deseti nizozemských farmách dnes začali usmrcovat norky kvůli obavám, že z těchto zvířat nakažených koronavirem se infekce může přenést na člověka. Podle agentury Reuters úřady nařídily utratit norky z chovů zasažených nákazou, na kožešinových farmách, kde se virus neobjevil, tyto malé šelmy usmrcovány nebudou.

Amsterdam nebo též Amsterodam je hlavní město Nizozemska od roku 1808. Nesídlí v něm však parlament, vláda ani královská rodina, tyto instituce mají své sídlo v Den Haag.
doporučujeme

Vláda ve středu nařídila zlikvidovat 10.000 norků poté, co se ukázalo, že farmy zasažené koronavirem by dlouhodobě mohly být rezervoárem nemoci covid-19. Norci v Nizozemsku se od svých ošetřovatelů koronavirem poprvé nakazili v dubnu. V květnu úřady zjistily, že ve dvou případech se lidé pravděpodobně nakazili od nemocných zvířat.

Pracovníci farem v ochranných oblecích usmrcují zvířata plynem, jejich těla pak budou zlikvidována a farmy vydezinfikovány.

Ochránci zvířat, kteří dlouhodobě protestují proti obchodu s kožešinami, říkají, že toto je další důvod, proč by všechny farmy měly skončit. "Vyzýváme 24 zemí světa, kde je chov norků stále povolen, aby vyhodnotily situaci a důkazy přicházející z Nizozemska," uvedla Clair Bassová z organizace Humane Society International. Podle této organizace se nejvíce norků chová v Číně, Dánsku a Polsku. Na tamních kožešinových farmách je ročně usmrceno 60 milionů zvířat. Nizozemsko výstavbu nových farem s kožešinovými zvířaty zakázalo v roce 2013 a nařídilo těm stávajícím, aby ukončily provoz do roku 2024.

V Nizozemsku je takových chovů 140, ročně vyvážejí kožešiny v hodnotě 90 milionů eur (téměř 2,4 miliardy korun). Podle mluvčího Nizozemské federace kožešinových farem Wima Verhagena je pro jejich majitele velmi těžké se s usmrcováním norků smířit, protože jen u mála z nakažených zvířat se projevily viditelné příznaky nemoci. Vláda postižené chovatele odškodní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polsko si vybírá cestu. Případná prohra Dudy prý ukončí sny Kaczyńského

11.07.2020 09:30 Polsko čeká v neděli 12. července druhé kolo odložených prezidentských voleb, v nichž se rozhodne,…

Francie drží v slzách minutu ticha. Řidič, kterého zmlátila skupina mužů…

10.07.2020 21:45 Ve francouzském městě Bayonne dnes zemřel řidič autobusu, který se stal v neděli terčem brutálního…

Ve Francii zemřelo více než 30 000 nakažených

10.07.2020 21:27 Počet zemřelých s infekčním respiračním onemocněním covid-19 ve Francii překonal hranici 30.000.…

Nizozemí zažaluje Rusko kvůli sestřelení letu MH17 nad Donbasem

10.07.2020 20:39 Aktualizováno Nizozemsko zažaluje Rusko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli sestřelu dopravního letadla v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy