V Norsku budou o vhodnosti podání vakcíny rozhodovat lékaři

Norské úřady upravily svá doporučení týkající se skupin obyvatelstva, které mají být nejdříve očkovány proti koronaviru. Stalo se tak poté, co krátce po podání vakcíny několik lidí starších 80 let zemřelo. Od nynějška budou o tom, koho je vhodné očkovat, rozhodovat jednotliví lékaři, informovala agentura AP.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle oficiálních údajů dostalo od konce prosince v Norsku první dávku vakcíny od firem Pfizer a BioNTech či od společnosti Moderna více než 30.000 lidí. Norská agentura pro léčivé přípravky ve čtvrtek uvedla, že po očkování mělo 29 lidí vedlejší účinky a 13 jich zemřelo. Ke všem úmrtím došlo u klientů v pečovatelských domech, přičemž všem z nich bylo přes 80 let.

Horečka a nevolnost jako vedlejší účinky vakcíny "mohly vést k úmrtí některých slabých pacientů", prohlásil Sigurd Hortemo z agentury pro léčivé přípravky.

"Neděsí nás to. Je celkem zřejmé, že tyto vakcíny představují velmi malé riziko, s výjimkou těch nejslabších pacientů," řekl norské veřejnoprávní televizi NRK Steinar Madsen z agentury. "Lékaři nyní musí pečlivě zvážit, kdo by měl být očkován. Ti, kdo jsou slabí a blíží se ke konci svého života, mohou být očkování po individuálním zhodnocení," dodal.

Mezi lidmi, u nichž se projevily vedlejší účinky, bylo 21 žen a osm mužů. Třináct z celkových 29 jich zemřelo, dalších devět mělo vážné vedlejší účinky, ale bez fatálních následků, a sedm mělo méně závažné vedlejší účinky. K závažným příznakům patřila alergická reakce či vysoká horečka, k méně závažným například silná bolest v místě vpichu.

Při každé masivní očkovací kampani ve světě experti zprávy o úmrtích a závažných vedlejších účincích vakcín očekávají. Určit, zda vakcína daná úmrtí skutečně způsobila, nebo ne, je ale velmi komplikované a nejprve se musí vyloučit všechny ostatní potenciální příčiny, píše agentura AP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Itálii zatkli Alžířana kvůli útokům v Paříži

08.03.2021 09:49 V italském městě Bari zatkla policie muže, jehož podezírá, že v roce 2015 pomohl autorům…

ONLINE: Počet těžkých případů nákazy vzrostl, Finsko a Maďarsko zpřísňují…

08.03.2021 09:23 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

V Německu za poslední den 34 mrtvých s koronavirem

08.03.2021 08:17 Zdravotnické úřady v Německu ohlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za poslední den 5011 nových…

Při havárii vrtulníku zahynul francouzský miliardář a poslanec Dassault

07.03.2021 22:01 Aktualizováno Francouzský miliardář a poslanec Olivier Dassault (69) dnes přišel o život při havárii vrtulníku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama