V Paříži se schází normandská čtyřka, řeší se mír na Ukrajině

Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj se dnes poprvé v Paříži setkali při bilaterálním jednání, které následovalo po více než dvouhodinové čtyřstranné schůzce s účastí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové. Uvedla to ruská tisková agentura TASS.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Jednání o Ukrajině v Minsku
doporučujeme

Cílem čtyřstranného summitu, prvního od roku 2016, je oživení mírového procesu urovnání konfliktu na východě Ukrajiny.

Po jednání Putina a Zelenského má následovat pracovní večeře opět s Macronem a Merkelovou a poté tisková konference. Její začátek byl již v úvodu pařížského summitu odložen na 21:00 SEČ, ale zatím není jasné, jak dlouho potrvá schůzka obou prezidentů a následná večeře. Ukrajinská média nevylučují, že summit potrvá hluboko do noci, ruská zase upozorňují, že jednání se patrně budou týkat i tranzitu plynu, jak svědčí přítomnost zástupců Gazpromu a Naftogazu v ruské a ukrajinské delegaci.

Jednání normandské čtyřky, jak se tomuto formátu schůzek říká kvůli prvnímu čtyřstranné schůzce při oslavách vylodění Spojenců v Normandii v červnu 2014, předcházela série bilaterálních setkání Putina s Merkelovou a Macronem, jakož i Zelenského s Macronem a Merkelovou.

Bližší podrobnosti zatím nejsou k dispozici, ale čekalo se, že Merkelová bude s Putinem hovořit i o diplomatické krizi, vyvolané vraždou Gruzínce v Berlíně, která je připisovaná ruským tajným službám.

"Přestože máme v současné době s Ruskem velmi vážné spory, musíme na summitu normandské čtyřky udělat vše pro to, abychom pokročili k míru na Ukrajině," prohlásil podle AFP šéf německé diplomacie Heiko Maas. Konflikt na východě Ukrajiny označil za "hnisající ránu v Evropě".

Boje mezi proruskými separatisty a vojsky prozápadní ukrajinské vlády v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny si od jara 2014 vyžádaly na 13.000 životů. Po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015 se intenzita bojů snížila, ale politické řešení konfliktu se prakticky nepohnulo z místa.

Agentura AFP schůzku politického nováčka Zelenského s "veteránem diplomatických intrik" Putinem předem přirovnala k souboji Davida s Goliášem. Navíc "Putin nemá co ztratit", zatímco "Zelenskyj potřebuje dosáhnout pokroku na cestě k vyřešení konfliktu, jak sliboval před volbami, zároveň ale nechce vyvolat dojem, že před Putinem kapituluje".

V Kyjevě v neděli demonstrovalo několik tisíc přívrženců opozice proti případným přílišným ústupkům Putinovi a asi stovka nejodhodlanějších se utábořila ve stanech před prezidentskou kanceláří pod heslem "Ne kapitulaci".

Ruští experti, oslovení listem Vedomosti, vesměs nečekají od pařížského summitu ani fiasko, ani průlom, ani vítězství jedné strany.

Předseda ukrajinského parlamentu Dmytro Razumkov již dříve prohlásil, že budoucnost země závisí na úspěchu pařížských jednání, která by měla Ukrajině navrátit ztracená území. Zelenského mluvčí naopak varovala před přehnanými nadějemi, která budí zklamání. Ukrajina ohradí Donbas zdí, pokud jednání v Paříži nepovedou k dohodě o (trvalém) příměří a k výměně zajatců, pohrozil nedávno Zelenského poradce Andrij Jermak.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál u polské protikorupční policie. Okradla ji vlastní zaměstnankyně

21.01.2020 07:27 Šéf polské protikorupční agentury CBA Ernest Bejda má podat poslancům z výboru pro zpravodajské…

USA pohrozily Česku odvetou za digitální daň. Jak řeší to samé téma s…

20.01.2020 20:54 Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho americký protějšek Donald Trump se dohodli na…

Thunbergová natáčela polskou elektrárnu, vysloužila si pozornost policie

20.01.2020 20:49 Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová v Polsku natáčela film o největší uhelné elektrárně…

Na západě Francie proběhla razie proti teroristům, zadrženo sedm lidí

20.01.2020 20:30 Sedm mužů zadržela dnes kvůli podezření z terorismu francouzská policie v Bretani na severozápadě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama