V Paříži začal soud s Macronovým exporadcem, který napadal demonstranty

V Paříži dnes začalo sledované soudní přelíčení s Alexandrem Benallou, bývalým bezpečnostním poradcem prezidenta Emmanuela Macrona. Benalla, který byl u soudu osobně přítomný, je stíhán za to, že v policejním převleku na prvomájové manifestaci v Paříži v roce 2018 napadl demonstranty. Žaloba ho viní také z neoprávněného používání diplomatického pasu a služebního průkazu nebo nošení zakázané zbraně. Seznam obvinění je dlouhý, má 12 položek. Soud potrvá do 1. října.

Spolu s Benallou u soudu stanul také jeho komplic při napadení demonstrantů a bývalý zaměstnanec Macronovy strany Vpřed! (En marche! )Vincent Crase. Obvinění jsou i dva policisté, kteří Benallovi neoprávněně poskytli záznamy z bezpečnostních kamer.

Třicetiletý Benalla, který začal po incidentu pracovat v soukromém sektoru, k soudu přišel v obleku a puntíkované kravatě, obličej mu zakrývala rouška a brýle. Okolo hradby reportérů a kamer prošel bez povšimnutí a bez komentáře, píše AFP. Ihned po zahájení soudkyně rozhodla, že přítomnost obviněných je povinná během všech přelíčení.

Jako civilní strana sporu se na vlastní žádost soudu účastní novinář Taha Bouhafs, který Benallu natočil, jak napadá demonstranty.

Bezprostředně po incidentu v roce 2018 čelil prezident Macron kritice, že svého poradce okamžitě neodvolal a neodsoudil jeho chování. O práci Benalla přišel až o šest týdnů později, když se v médiích objevilo video zachycující inkriminované střety. Benalla již dříve přiznal, že "udělal chybu", ale odmítá, že by se choval protiprávně. Podle svých slov chtěl jen pomoci policistům.

Benalla "způsobil první zemětřesení, které otřáslo Macronistánem", píše deník Le Monde, který také před třemi lety jako první zveřejnil video z Benallova zásahu. Le Monde tak naráží na skutečnost, že kauza, ve Francii označovaná jako Benallagate, se stala první poskvrnou na Macronově pověsti a oslabila jeho neotřesitelnou pozici.

Související

Více souvisejících

Alexandre Benalla soudy Francie

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 12 minutami

před 38 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

Rusko a Ukrajina si vymění 48 vysídlených děti

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně 48 dětí vysídlených v důsledku ruské invaze. Ve středu to v katarské Dauhá oznámila ruská komisařka pro práva dětí Marija Lvovová-Belovová.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy