V Paříži začalo mírové fórum, Macron hájil spolupráci mezi národy

Ve francouzské metropoli dnes začalo Pařížské mírové fórum. Třicet šéfů států a vlád bude do čtvrtka debatovat o globálních problémech, včetně terorismu a klimatických změnách. Akci, které se ale neúčastní zástupci dvou světových mocností, Spojených států a Ruska, dopoledne zahájil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Emmanuel Macron
doporučujeme

Ve svém projevu hájil "vyváženou spolupráci" mezi národy a multilateralismus. Ve zjevné narážce na zahraniční politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa řekl, že snaha o unilateralismus je velmi riskantní. "Tuto možnost jsme v minulosti už vyzkoušeli: vedla k válce. Nacionalismus je válka," prohlásil Emmanuel Macron.

Kritizoval také ty, kteří se podle něj bojí poukázat na neúčinnost některých mezinárodních organizací, čímž navázal na své nedávné prohlášení týkající se Severoatlantické aliance. Ta je podle Macrona ve stavu "mozkové smrti", což je dáno změnou postoje USA a chováním Turecka, které před časem podniklo ofenzivu na severu Sýrie.

Hrozba podle Macrona spočívá v lenosti, tedy v tom říkat si, že "máme mezinárodní organizace, máme je rádi, nezpochybňujme je. Občas ztratily svou účelnost, už nikdo neví, kam kráčí," řekl dnes Macron. Dodal, že je potřeba říkat si pravdu a vyhýbat se "zbytečnému ostychu a pokrytectví".

Šéf Elysejského paláce tím podle agentury AFP reagoval na kritiku, kterou po jeho výroku o NATO pronesla německá kancléřka Angela Merkelová a budoucí šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Von der Leyenová se mírového fóra také účastní, podobně jako čínský viceprezident Wang Čchi-šan, konžský prezident Félix Tshisekedi nebo generální tajemník OSN António Guterres. Česko podle oficiálního webu akce zastupuje náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amazon může kvůli vývoji sbírat data z britského zdravotnictví

08.12.2019 22:36 Americká společnost Amazon získala přístup ke studnici dat shromažďovaných britským systémem státní…

Co s migrací? Zasedli ministři zahraničí V4 a Beneluxu

08.12.2019 21:57 O hlavních výzvách pro budoucnost Evropské unie jednají dnes v Bruselu ministři zahraničí…

Johnson zvažuje kontroly mezi Severním Irskem a Velkou Británií

08.12.2019 20:38 Předvolební boj v Británii směřuje do finiše a premiér Boris Johnson i přes značné vedení v…

Německá policie zatkla kvůli smrti hasiče dva mladíky

08.12.2019 20:30 Německá policie zatkla dva mladíky v souvislosti s pouličním konfliktem ve městě Augsburg, který v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama