V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále pronásledují hrozivé výjevy z noci, kdy ve francouzské metropoli a okolí zemřelo 130 lidí. Vypověděli to dnes před soudem s obviněnými z atentátů, u kterého začali svědčit oběti a poškození.

Ilustrační fotografie.

Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků. Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považován za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít asi 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Soud na žádost vypovídajících četníků nezveřejnil jejich celá jména. Philippe, který v listopadu 2015 u četnictva sloužil 33 let, popsal, jak uslyšel za zády výbuch. Když se otočil, uviděl kouř a lidskou nohu.

"Nejprve jsem si pomyslel 'co tady proboha dělá noha figuríny?' ... Tu nohu si pořád dokážu opravdu velmi jasně vybavit," řekl podle agentury AFP. Dodal, že by společně s dalšími četníky u stadionu vycvičen k jednání ve výjimečných situacích, na krveprolití z té noci ale žádný výcvik nestačil. "Udělali jsme, co jsme mohli," dodal Philippe s pláčem.

V osudný den se mezi 21:16 a 21:53 před stadionem Stade de France ozvaly tři exploze. Mezitím na jiných místech Paříže zaútočili střelci, zejména v hudebním klubu Bataclan, odkud pochází drtivá většina obětí.

Další strážník, jehož křestní jméno je Renaud, se v uvedenou noc vrátil do služby po otcovské dovolené. "Stále to není u konce a já nevím, jestli to někdy bude," sdělil soudu.

Pierre, který u policie už skončil, po útocích strávil měsíc na psychiatrické klinice a stále dochází na léčbu. "Druhá exploze mnou otřásla, viděl jsem napůl roztržený lidský trup, všude byly kousky těl a ten pach krve ... Když jsem přišel domů, měl jsem od krve celé boty a oblečení," uvedl bývalý četník. Soudu také řekl, že má kvůli vzpomínkám na útok potíže jíst a spát.

"Tu noc teroristé rozeseli hrůzu nejen mezi oběti a zraněné. Útoky ublížily i mé ženě, dětem a celé rodině ... Soud by to měl vzít v potaz," dodal.

Obětem atentátů pomáhá řada občanských sdružení a iniciativ. Ty také pořádaly přípravná setkání, během kterých těmto lidem poskytly informace o fungování soudního procesu. "První setkání s našimi členy jsme začali pořádat ještě před pandemií covidu-19," uvedl předseda sdružení 13onze15 Philippe Duperron. Sdružení má zhruba 400 členů, kterým poskytuje psychologickou podporu a také pomoc s přípravou vystoupení před soudem.

K procesu se připojilo zhruba 1800 poškozených. Očekává se, že bude svědčit kolem 300 lidí. Konečný počet ale není jistý, protože mnoho lidí z řad poškozených stále váhá, zda vystoupit před soudem. Často mají pochybnosti, zda má jejich svědectví smysl, uvádějí organizace, které jim pomáhají. Mnoho poškozených také vůbec nechce mluvit s tiskem.

V procesu je obžalováno 20 lidí, z nichž šest je na útěku. Většině hrozí doživotní vězení. Sedm sebevražedných atentátníků zemřelo při útocích. Hlavním obžalovaným je 31letý Francouz marockého původu Salah Abdeslam, který se na začátku soudu prohlásil za vojáka teroristické organizace Islámský stát (IS). Čtení rozsudku je zatím v plánu na 25. května 2022.

Zákaz interrupcí si v Polsku připomněly protesty. Byly menší než loni

22.10.2021 21:10 Polky dnes znovu vyšly do ulic, aby demonstrovaly na první výročí prakticky úplného zákazu…

Ve Španělsku zruší milion pokut udělených během nouzového stavu

22.10.2021 20:08 Španělská vláda nařídila zrušit více než milion pokut, které policie rozdala během prvního…

Evropské státy se shodly na posílení ochrany hranic kvůli Bělorusku

22.10.2021 17:02 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by…

Kulhánek se ve Vídni vyslovil pro rozvoj spolupráce nejen v oblasti…

22.10.2021 16:49 Pro rozvoj spolupráce v regionu střední Evropy, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, se…

Německo eviduje skoro 20.000 nově nakažených koronavirem

22.10.2021 13:51 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo více než 19.500 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem…

Ve Francii se zároveň očkuje proti chřipce i covidu-19

22.10.2021 12:38 Ve Francii se dnes naplno rozjela celostátní očkovací kampaň proti chřipce. Francouzský zdravotní…

Summit EU jedná o migraci a stavbě plotů na hranicích

22.10.2021 11:11 Především o lepší ochraně vnější hranice Evropské unie a finanční podpoře zemí, odkud přicházejí…

Epidemie covidu v Maďarsku sílí, vláda ale opatření nezavádí

22.10.2021 10:29 V Maďarsku za poslední den přibylo 2548 nových případů koronaviru, což je nejvíce od konce dubna,…

Hotely na Slovensku se stále potýkají s nedostatkem turistů

22.10.2021 09:55 Hotely a další ubytovací zařízení na Slovensku zaznamenaly v srpnu méně hostů než ve stejném období…

Je třeba zesílit boj proti váhavosti kolem očkování na koronavirus, zní ze…

21.10.2021 21:09 Evropská unie musí v souvislosti s pandemií covidu-19 zůstat ostražitá a vystupňovat úsilí ve snaze…

Související:

Právě se děje

reklama