V polovině Španělska se dále uvolňují koronavirová omezení

Polovina Španělů může ode dneška po dvou měsících v rámci své provincie navštívit příbuzné či si dát při dodržení bezpečné vzdálenosti občerstvení na zahrádkách restaurací, v omezeném počtu může část Španělů také do kostela, na pohřeb či do muzea.

Španělské letovisko Benidorm
doporučujeme

Uvolnění některých opatření zavedených v polovině března ve snaze omezit šíření koronaviru se ale netýká například madridského regionu a většiny Katalánska, které byly nákazou postiženy nejvíce. Informují o tom dnes místní média.

Část Španělska vstoupila dnes do první fáze uvolňování restrikcí, v níž už od minulého týdne byla část Kanárských ostrovů a Baleár. Ode dneška mají volnější režim obyvatelé dalších oblastí, které vybrala vláda ve spolupráci s vedením autonomních regionů podle vývoje šíření nákazy a připravenosti zdravotnického systém na případnou druhou vlnu epidemie. Informuje o tom server abc.es.

Ode dneška si tak mohou například lidé v celém Baskicku, Galicii, celých Baleárách či Kanárských ostrovech a části dalších regionů dát občerstvení na zahrádkách restaurací, musí ale dodržovat bezpečnou vzdálenost a obsazené smí být zahrádky jen z poloviny. Kostely či muzea mohou být zaplněny jen ze třetiny a do muzeí se musí návštěvníci objednat předem. Otevřít mohou hotely, ovšem bez společných prostor.

Otevřít smí v daných oblastech také divadla, ale jen se 30 návštěvníky, pokud jde o uzavřený prostor, na divadelní představení pod širým nebem smí až 200 lidí, pokud organizátoři zajistí bezpečnou vzdálenost.

Nadále jsou otevřené jen obchody a provozovny, například kadeřnictví, s rozlohou do 400 metrů čtverečních, ale lidé se tam už nemusí objednávat předem. Podniky ale dál mají povinnost vyhradit hodiny pro seniory.

Otevření pláží si mohou regulovat jednotlivé oblasti, takže například Barcelona a Valencie pláže otevřely pro běhání či plavání, lidé ale na nich nesmí pobývat delší dobu.

Jít si zaběhat či na procházku smí Španělé po uvolnění restrikcí už od 2. května, musí ale dodržovat rozvrh hodin podle věkových kategorií. Původní rozvrh mohou regiony upravit kvůli teplejšímu počasí, protože například děti směly na procházku s jedním s rodičů mezi 12:00 a 19:00.

Uvolňování má mít ve Španělsku celkem čtyři fáze (označené 0 až 3) a trvat by mělo do druhé poloviny června, pokud se v zemi výrazně nezhorší epidemiologická situace. Ve Španělsku se dosud potvrdilo 224.390 případů nákazy, z toho 26.621 nakažených zemřelo a 136.166 se uzdravilo. Tamní vláda ale už několik týdnů uvádí ve statistice jen případy potvrzené testem PCR, podle Worldometer se ve Španělsku potvrdilo 264.663 případů nákazy koronavirem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Evropská komise navrhla nový azylový systém, má urychlit návraty migrantů

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Evropská komise dnes představila návrh nového azylového a migračního systému, do kterého by se…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Francie potřetí za týden hlásí přes 13 000 nově nakažených

23.09.2020 21:59 Francie potřetí během šesti dnů eviduje více než 13.000 nových případů nákazy koronavirem během 24…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama