V Polsku se sešel nově zvolený Sejm. Na úvod mluvil prezident Duda

V Polsku se dnes na ustavující schůzi sešel parlament, o jehož složení Poláci rozhodli ve volbách před měsícem. Předsedkyní Sejmu, dolní komory parlamentu, poslanci zvolili Elžbietu Witekovou z nejsilnější strany Právo a spravedlnost (PiS). Předsedou Senátu se stal opoziční politik Tomasz Grodzki.

Přidejte svůj názor

Andrzej Duda
doporučujeme

Prezident Andrzej Duda v projevu k čerstvě zvoleným zákonodárcům řekl, že si přeje, aby si na začátek funkčního období sněmovny podali ruce. Připomněl, že někdejší prezident Lech Kaczyński, který v roce 2010 zemřel při letecké katastrofě v Rusku, říkával, že základem vlastenectví je láska k vlasti i k druhému člověku.

Polsko je kvůli politice hluboce rozdělené, mezi stoupenci vládnoucí národně-konzervativní strany PiS a přívrženci liberální a levicové opozice panuje nevraživost. PiS za poslední čtyři roky, kdy byla u moci, ovládla klíčové instituce v zemi, včetně justičních orgánů, veřejnoprávních médií nebo vedení důležitých státních firem. Strana ve volbách Polákům slíbila, že v dalším funkčním období bude pokračovat ve štědré sociální politice a hájit tradiční křesťanské hodnoty.

Antoni Macierewicz, který patří mezi "jestřáby" v PiS a který dnešní slavnostní schůzi Sejmu vedl, svým kolegyním a kolegům připomněl, že mají "odpovědnost za vypořádání se s temným dědictvím komunismu". Tvrdí, že Sejm ve svém novém složení "je sice velmi různorodý, ale většina (voličů) podpořila ta uskupení, která se odvolávají na národní a katolické hodnoty a která prosazují nezávislost".

Do Sejmu se dostala i krajně pravicová strana Konfederacja (Konfederace).

V Sejmu má strana PiS většinu, obsadila 235 poslaneckých křesel ze 460. V Senátu ji při říjnových volbách ztratila. Stočlenná horní komora se na ustavující schůzi sešla dnes odpoledne, senátoři na ní svým předsedou zvolili Tomasze Grodzkého z opoziční proevropské Občanské platformy. Získal 51 hlasů, jeho rival z PiS Stanislaw Karczewski, který byl maršálkem Senátu do nynějška, o tři méně.

Senát může pozdržet přijímání nových zákonů, schvaluje kandidáty, které poslanci Sejmu vybrali do funkce ombudsmana, předsedy nejvyššího kontrolního úřadu nebo šéfa Institutu národní paměti (IPN).

Měsíčník Forbes nedávno na svých internetových stránkách napsal, že Senát v novém složení nemůže překazit vládnoucí straně, aby prosazovala svoje plány. Nebudou se ale už opakovat situace z minulého volebního období, kdy horní komora "poslušně čekala" na okamžik, kdy jí Sejm předá čerstvě schválený zákon, aby bleskurychle, za několik hodin - a to i v noci, přijala usnesení, že proti zákonu nemá výhrady, a umožní tak, aby nové předpisy putovaly k podpisu prezidentovi. Tím je Andrzej Duda, politik zvolený za Právo a spravedlnost.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migrant unesl a týral mladou Češku. Prošla si peklem, politici jsou na…

05.12.2019 22:02 Aktualizováno Teprve třiadvacetiletá Češka má za sebou hrůzný zážitek. Před rokem se na Facebooku seznámila s…

Biskup zpronevěřil miliony, prokuratura ho obvinila

05.12.2019 21:57 Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry.…

"Černý čtvrtek" pro Macrona: Francii paralyzovala stávka, v ulicích 800…

05.12.2019 21:15 Aktualizováno Přes 800.000 lidí dnes podle francouzské vlády vyšlo do ulic měst ve snaze donutit prezidenta…

Expremiér Fico byl obviněn. Dle policie schvaloval protiromské výroky

05.12.2019 18:39 Aktualizováno Slovenská policie obvinila bývalého premiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Směr-sociální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama