V Polsku začaly ostře sledované volby. Lidé rozhodnou o budoucnosti země

V Polsku začaly volby, v nichž lidé rozhodnou o novém složení obou komor parlamentu. Dnešní hlasování ukáže, zda u moci další čtyři roky zůstane národně-konzervativní Právo a spravedlnost. Podle předvolebních průzkumů má velkou šanci vyhrát, otázkou je, zda bude moci samostatně sestavit vládu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Vláda euroskeptického Práva a spravedlnosti (PiS) si získala podporu Poláků zejména díky štědrým sociálním dávkám, jako je přídavek na děti ve výši 500 zlotých (asi 3000 korun) měsíčně nebo třináctý důchod. Snížila také věk odchodu do důchodu. Konzervativně orientované voliče strana oslovuje důrazem na katolickou víru, vlastenectví či ochranu tradiční rodiny, kterou podle ní ohrožuje hnutí za práva gayů, leseb, bisexuálních a transgenderových osob.

Nejsilnější opoziční uskupení, Občanská koalice, slibuje, že v případě, kdy se dostane k moci, obnoví v Polsku principy demokratického státu, které podle ní PiS porušuje. Současná vláda ve Varšavě se stala terčem kritiky ze strany domácí opozice i Bruselu kvůli reformám soudnictví, v důsledku nichž se justice dostala pod vliv politiků. Také vedení důležitých státních firem a veřejnoprávních médií obsadili stoupenci národně-konzervativní strany.

Od páteční půlnoci polské politické strany nesměly přesvědčovat voliče, policie zaznamenala několik případů porušení tohoto zákazu.

Hlas může do 21:00 SELČ odevzdat více než 30 milionů lidí, pak se očekávají odhady toho, jaké bude nové rozložení sil ve 460členném Sejmu a stočlenném senátu. Volit budou i Poláci v zahraničí - například v Británii, kam se v posledních letech přestěhovaly statisíce obyvatel největší středoevropské země, se k volbám zaregistrovalo skoro 97.900 lidí, což je rekordní počet.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU se hemží nelegálními migranty. Podívejte se na statistiku, je alarmující

14.11.2019 12:35 Aktualizováno Mezi 3,9 a 4,8 miliony migrantů pobývalo na území Evropské unie a čtyř dalších evropských zemích v…

Konec "Soli". Německo téměř ruší solidární daň, platit budou jen nejbohatší

14.11.2019 12:31 Od roku 2021 budou v Německu solidární daň na podporu chudších východních spolkových zemí platit…

Kauza Kočner bobtná. Na Slovensku rezignovala první soudkyně

14.11.2019 12:21 První soudkyně na Slovensku se vzdává taláru po propuknutí aféry ohledně komunikace představitelů…

Další neštěstí na Slovensku: Voda smetla tři ženy, které zachraňovaly psy…

14.11.2019 11:21 Jedna žena přišla o život v obci Revúca na středním Slovensku poté, co se se svými dvěma kolegyněmi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama