V Polsku zemřel pětiletý Afghánec, který se otrávil houbami

Pětiletý chlapec z Afghánistánu, který se v polském středisku pro uprchlíky otrávil houbami, zemřel a ani jeho o rok staršímu bratrovi nedávají lékaři šanci na přežití, uvedla dnes polská média. Několik uprchlíků z Afghánistánu se v posledních dnech ve dvou různých polských zařízeních pro běžence otrávilo houbami, které si nasbírali pro zpestření jídelníčku. Otrávila se i 17letá sestra chlapců, která ale byla ve středu propuštěna z nemocnice.

Ilustrační fotografie.

"Bohužel, dětem se nám nepodařilo pomoci," uvedli lékaři varšavské dětské kliniky na dnešní tiskové konferenci. věnované stavu trojice sourozenců. Ředitel kliniky Marek Migdal podle listu Gazeta Wyborcza potvrdil smrt nejmladšího chlapce a uvedl, že velmi špatně je na tom i šestiletý chlapec, který po otravě podstoupil náročnou transplantaci jater od příbuzného. Játra sice fungují, ale chlapci selhává centrální nervový systém, a tak je na tom stejně špatně, jako byl jeho bratr.

Afghánci se otrávili 24. srpna - den po evakuaci z Kábulu - muchomůrkou zelenou, pokládanou za nejnebezpečnější a nejjedovatější houbu v Evropě a Severní Americe. Dospělí členové rodiny byli hospitalizováni v jiných nemocnicích, ale jejich stav nebyl tak vážný.

Úřady tvrdí, že běženci dostávají ve středisku dost jídla, ale aktivisté to podle opozičního deníku zpochybňují. Afghánci si prý stěžují na hlad, a tak jim nevládní organizace dodávají potraviny. Nyní je ale středisko uzavřeno kvůli karanténě. Podle platné úřední normy mají uprchlíci nárok na jídlo za devět zlotých na osobu a den, tedy v přepočtu za asi 50 Kč.

Gazeta Wyborcza předpokládá souběh nešťastných okolností: Afghánci si mohli uvařit polévku z hub, které neznali, prostě proto, že si chtěli sami něco připravit. V Afghánistánu se jedovaté houby nevyskytují, zatímco v polských lesích je spousta jedovatých druhů.

Rodina si houby nasbírala v lese kolem střediska pro běžence v Podkowě Leśné nedaleko Varšavy. Polsko tuto rodinu evakuovalo z Afghánistánu na žádost Británie, její otec pracoval pro Brity. Následně polská média informovala o otravě houbami jiných čtyř Afghánců ve středisku v Linině ležícím jižně od Varšavy.

Otravu vyšetřují polské úřady. V Polsku je podle televize TVN aktuálně 1024 Afghánců, evakuovaných po ovládnutí jejich vlasti radikálním hnutím Tálibán.

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama