V Portugalsku odmítl ústavní soud zákon o eutanazii

Portugalský ústavní soud odmítl zákon o eutanazii, který letos v lednu schválil parlament. Dal tak za pravdu prezidentovi Marcelovi Rebelovi de Sousa, podle něhož zákon nepřesně definuje některé pojmy. Informují o tom dnes místní média. Podle nich ale soud zcela nevyloučil možnost legalizace eutanazie v této jihoevropské zemi. Zákon mohou poslanci upravit.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Portugalský parlament na konci ledna schválil zákon, který má trpícím smrtelně nemocným lidem umožnit ukončit život za odborné asistence lékaře. Stanoví, že osoby starší 18 let mohou požádat o pomoc při ukončení života, jestliže jsou smrtelně nemocné a trpí "trvající" a "nesnesitelnou" bolestí. Podmínkou také je, že nesmí být považováni za duševně nezpůsobilé.

Právě termíny "trvající", "nesnesitelná" či "závažné onemocnění v konečném stádiu" nebo "nevyléčitelná nemoc" mohou být podle portugalského prezidenta vykládány různým způsobem. To podle prezidenta vytváří situaci právní nejistoty, čemuž by se mělo v tak citlivé záležitosti zabránit.

Ústavní soud souhlasil s pochybnostmi hlavy státu ohledně některých nepřesně definovaných pojmů. Nicméně předseda soudu také při čtení rozsudku uvedl, že "právo na život se nesmí stát povinností žít za jakýchkoli okolností".

Zákon o eutanazii nyní zřejmě prezident vrátí do parlamentu. Vládní socialistická strana už k verdiktu ústavního soudu uvedla, že si ho pečlivě prostuduje a pak předloží v parlamentu úpravy sporných částí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Francie prodlouží rozestupy mezi vakcínami a začne očkovat všechny starší…

11.04.2021 09:17 Francie prodlouží odstupy mezi první a druhou dávkou vakcín na bázi mediátorové RNA na šest týdnu…

V Rakousku zadrželi možného pomocníka atentátníka z Vídně

10.04.2021 21:10 Rakouská policie zatkla muže, kterého podezřívá, že byl zapojený do přípravy teroristického útoku,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama