V Portugalsku se zpřísní restrikce, zemí se šíří britská mutace

Portugalská vláda chystá další zpřísnění protiepidemických opatření. Nově by se měly uzavřít školy, informovala dnes agentura Reuters. Podle tamního ministerstva zdravotnictví se v zemi šíří britská mutace koronaviru. Dnes desetimilionové Portugalsko zaznamenalo nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s koronavirem od začátku epidemie.

Portugalsko, ilustrační foto
doporučujeme

Portugalská vláda se podle informací agentury Lusa rozhodla přerušit prezenční výuku na základních i středních školách. Přerušení prezenčních aktivit již oznámila univerzita v Lisabonu. Země je už od pátku v uzávěře, která omezuje volný pohyb osob, zavřená je část obchodů a bary a restaurace mohou prodávat jen přes okénko či za použití doručovatelských služeb.

Ministryně zdravotnictví Marta Temidová uvedla, že až 20 procent nových případů koronaviru připadá na novou britskou mutaci. Ta je považována za nakažlivější, než původní kmen viru. Podle ministryně je možné, že na začátku příštího týdne vzroste podíl britské mutace na 60 procent.

Portugalsko patří k zemím s nejvyšším průměrným týdenním přírůstkem případů koronaviru na milion obyvatel. "Zdravotnický systém nemůže tuto míru nákazy zvládnout," uvedla Temidová. Podle ní se mnoho nemocnic v Lisabonu a okolí nachází ve "velice komplikované situaci".

Na zhoršující se vývoj epidemie zareagovala i portugalská biskupská konference. Ta nařídila farářům pozastavit od soboty sloužení mše a všechny další prezenční aktivity s farníky.

Dnes země zaznamenala za posledních 24 hodin 221 úmrtí v souvislosti s covidem-19. To je nejvyšší počet od začátku epidemie. Portugalsko dnes také registrovalo 13.544 nových případů nákazy. To je o zhruba tisíc případů méně než ve středu, kdy byl zjištěn nejvyšší přírůstek za trvání epidemie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matovič pobouřil Ukrajince žertem o Zakarpatské Ukrajině, dnes se omluvil

04.03.2021 21:21 Slovenský premiér Igor Matovič se dnes omluvil Ukrajině za svůj žert, že Rusku za dodávky vakcíny…

Rozvolňovat se podle Babiše po třech týdnech nebude. Čínskou a ruskou…

04.03.2021 21:15 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

V Itálii stoupají bilance nakažených, někde zpřísní restrikce

04.03.2021 20:50 Aktualizováno V Itálii v posledních dnech stoupají počty lidí, kteří se nově nakazili koronavirem, a větší tlak…

Evropská komise zřejmě obviní Apple z omezování hospodářské soutěže

04.03.2021 19:49 Evropská komise pravděpodobně oficiálně obviní americkou technologickou společnost Apple z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama