V Portugalsku vyšetřují hon, při němž 16 lidí zabilo 540 zvířat

Portugalský vládní institut pro ochranu přírody začal vyšetřovat událost z minulého týdne, kdy skupina lovců při honu postřílela za dva dny na 540 zvířat, převážně jelenů a divokých prasat. Ministr životního prostředí Joao Matos Fernandes označil akci 16 lovců za "ohavný čin", který nemá nic společného s myslivostí. Informují o tom dnes místní média.

Jelen
doporučujeme

Obrázky desítek mrtvých zvířat vyskládaných na farmě asi 50 kilometrů od Lisabonu se objevily na sociálních sítích s popiskem "Dokázali jsme to! 540 zvířat se 16 lovci v Portugalsku. Absolutní superrekord v lovu." V místních médiích se objevily také fotky, na níž se usmívající pár fotí se zabitými zvířaty jako s trofejemi.

Fotky vyvolaly bouřlivé kritické reakce. Skupina poslanců ze strany PAN, bojující za ochranu přírody a zvířat, událost označila za jatka a vyzvala vládu, aby věc vyšetřila.

Ministr životního prostředí k události na farmě Torre Bela také řekl, že byl fotografiemi z místa šokován. Dodal, že institut pro ochranu přírody okamžitě zruší zúčastněným lovecké licence. Nyní shromažďuje důkazy pro možné trestní stíhání a věc předá prokuratuře. Ministr dodal, že zváží reformu loveckého zákona.

Událost odsoudila i Portugalská lovecká federace, která uvedla, že se o ní dozvěděla ze sociálních sítích. Rovněž vyzvala k vyšetření akce a připomněla, že se stala na místě, kde se plánuje velká fotovoltaická elektrárna na rozloze asi 775 hektarů. Kontroverzní projekt kritizují ekologové a zatím je v posudkovém řízení. Firmy, které se na projektu podílí, odmítly, že by měly s lovem cokoli společného.

Agentura AFP dnes citovala portugalský týdeník Expresso, podle něhož akci organizovala španělská firma, která pořádá hony ve Španělsku a Portugalsku. Podle něj i lovci byli Španělé. Vyjádření firmy zatím AFP nedostala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko přitvrdilo. Do práce, na poštu, do banky či na procházku jen s…

27.01.2021 22:04 Aktualizováno Na Slovensku ode dneška platí v souvislosti s koronavirovou krizí přísnější zákaz vycházení.…

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Spor EU a AstraZeneca o vakcíny trvá, unie chce ty z Británie

27.01.2021 21:44 Aktualizováno Spor Evropské unie s farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávky vakcín se oběma stranám ani dnes…

EU i Británie souhlasí s obnovením provozu letadel Boeing 737 MAX

27.01.2021 18:58 Aktualizováno Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) dnes povolila obnovit komerční provoz letadel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama