V Rakousku se 15. května otevřou restaurace, postupně i školy

V Rakousku se 15. května znovu otevřou restaurace uzavřené v polovině března kvůli šíření koronaviru. Na tiskové konferenci to dnes oznámil kancléř Sebastian Kurz. Zároveň potvrdil, že už od 1. května budou otevřené všechny obchody i nákupní centra. V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo jen 78 potvrzených případů nákazy koronavirem. Země uvažuje také o postupném otevírání hranic pro turisty. Nyní jedná hlavně s Českem a Německem.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Sebastian Kurz
doporučujeme

"Tolik svobody, kolik bude možno, a tolik omezení, kolik bude nutno," popsal kancléř Kurz heslo, kterým se v příštích týdnech hodlá v boji s koronavirem jeho vláda řídit. Vzhledem k příznivému epidemickému vývoji v zemi se bude podle něj Rakousko držet dříve avizovaného plánu uvolňování dosud přijatých kroků.

Už od minulého úterý mají v Rakousku kromě potravin a lékáren otevřeno i obchody s prodejní plochou do 400 metrů čtverečních. Podle Kurze se k nim 1. května připojí všechny zbylé obchody včetně nákupních center. Zákazníky uvítají také kadeřníci, maséři či pedikéři.

Od 15. května budou moci zase fungovat i restaurace, které musely zavřít 17. března. Zatím ale budou mít jen omezenou otevírací dobu, která bude končit ve 23:00, informuje oe24.at. Povolené budou od poloviny května i bohoslužby. Už od 4. května se do škol vrátí žáci ze závěrečných ročníků středních škol, od poloviny května je budou postupně následovat i další školáci.

Rakousko podle Kurze nyní uvažuje také o tom, že začne postupně otevírat hranice pro zahraniční turisty. "Jsme tu v kontaktu obzvlášť se zeměmi, které jsou (v boji s koronavirem) podobně úspěšné jako my, jako například s našimi německými a českými sousedy," uvedl Kurz. Podle něj tento postup odpovídá pokynům Evropské komise, podle které by měly členské země EU o otevření hranic nejdříve jednat se svými sousedy. "Prosím vás, abyste nepočítali předčasně s návratem neomezené svobody pohybu napříč Evropou," dodal Kurz a znovu doporučil, aby si Rakušané naplánovali letní dovolenou v Rakousku.

V Rakousku v posledních dnech klesá počet lidí nově nakažených koronavirem. Do dneška se jím od počátku epidemie v zemi infikovalo 14.873 lidí. Ve srovnání s pondělními daty je to ale jen o 78 více. S koronavirem v Rakousku zemřelo celkem 491 lidí. V pondělí to bylo ještě 470.

Z celkových téměř 15.000 infikovaných v Rakousku se už téměř 11.000 lidí uzdravilo. Nemocných je tedy v současnosti podle statistik 3411 lidí. V nemocnici jich je 756, z toho 196 na jednotkách intenzivní péče.

Úřady ve spolkové zemi Tyrolsko od čtvrtka ukončí karanténu známým lyžařským střediskům Sölden, St. Anton am Arlberg nebo Ischgl, informovala agentura DPA s odvoláním na tyrolského hejtmana Günthera Plattera. Celkem bylo v uplynulých týdnech uzavřeno v této části Rakouska skoro 280 obcí, jejich obyvatelé nesměli opouštět svá bydliště. Pro Ischgl a další vsi v údolí Paznauntal, platila karanténní opatření od 13. března. Ischgl je považován za ohnisko epidemie nemoci covid-19 v Tyrolsku.

Také ve Švýcarsku počet nových případů nákazy klesá. Za posledních 24 hodin se jich podle Spolkového zdravotního úřadu (BAG) potvrdilo jen 119. V druhé polovině března hlásila země za den i více než 1300 infikovaných. Celkem je tak od počátku epidemie potvrzených případů ve Švýcarsku 28.063.

Za posledních 24 hodin ve Švýcarsku zemřelo dalších 45 pacientů s nemocí covid-19. Celkem tak po nakažení koronavirem v zemi zemřelo již 1187 lidí. Podle dat jednotlivých kantonů, které shromáždil server 20minuten, je ale mrtvých již 1433.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lucembursko chce za devět týdnů otestovat všechny obyvatele

27.05.2020 20:44 Lucembursko dnes začalo s testováním celé své populace na koronavirus. V příštích devíti týdnech…

Kaczynski chce volby polského prezidenta do 28. června

27.05.2020 19:55 Aktualizováno Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je…

Francie oznámila dalších 66 úmrtí lidí s covidem-19

27.05.2020 19:31 Ve Francii za uplynulých 24 hodin zemřelo 66 lidí s covidem-19. S odvoláním na ministerstvo…

Německo brzy zruší varování před cestami do EU, oznámil Maas

27.05.2020 19:15 Německo k 15. červnu zruší varování pro turisty před cestami do 26 zemí Evropské unie včetně Česka.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy