V zemských volbách CDU kancléřky Merkelové podle odhadů neuspěla

Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující německé kancléřky Angely Merkelové v dnešních zemských volbách v Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci podle odhadů neuspěla a skončila v obou případech druhá.

Německé volby
doporučujeme

V Bádensku-Württembersku podle televize ARD s 31 procenty vyhráli Zelení, v sousedním Porýní-Falci podle televize ZDF zase sociální demokraté (SPD) s 33,5 procentem hlasů. Pokud se odhady potvrdí, bude výsledek z Porýní-Falce nečekaně drtivým vítězství SPD. Průzkumy v této západoněmecké zemi předpovídaly vyrovnaný souboj CDU s mírně favorizovanými sociálními demokraty.

V Bádensku-Württembersku, které se řadí k nejrozvinutějším a nejbohatším spolkovým zemím, potvrzuje odhad ARD předvolební průzkumy. Zisk 31 procent hlasů umožní zemskému premiérovi Winfriedu Kretschmannovi udržet si úřad ministerského předsedy. CDU, které ARD připsala 23 procent, hrozí odchod do opozice, protože Kretschmann nevylučuje vládní koalici se sociálními demokraty a liberály z FDP, kteří podle odhadů získali 12 respektive 11,5 procenta.

Do zemského sněmu se podle odhadů dostane ještě Alternativa pro Německo (AfD), která je označována za populistickou a krajně pravicovou stranu, získat by mohla 11,5 procenta. Jisté je, že AfD zůstane v opozici, neboť s ní ostatní strany předem odmítly spolupracovat.

V Porýní-Falci sondáž agentury INSA naznačovala vyrovnaný výsledek ve výši 30 procent pro SPD i CDU, další průzkumy pak SPD připisovaly náskok jednoho až tří procentních bodů. Televize ZDF ale náskok SPD před druhou CDU s 25,5 procentem hlasů odhaduje na osm procentních bodů. Také místní sociálnědemokratická premiérka Malu Dreyerová má podobně jako její bádensko-württemberský kolega Kretschmann naději, že ve funkci zůstane.

Dreyerová by chtěl pokračovat v koalici se Zelenými a liberály. Ekologická strana dostala podle ZDF 9,5 procenta hlasů a liberálové 6,5 procenta. Do zemského sněmu se dostanou podle odhadů ještě AfD s 10,5 procentem hlasů a Svobodní voliči (FW) s 5,5 procentem hlasů.

Pokud se odhady potvrdí, bude výsledek pro CDU znamenat v obou spolkových zemích propad oproti zemským volbám před pěti lety. Tehdy konzervativci získali v Bádensku-Württembersku 27 procent hlasů a v Porýní-Falci 31,8 procenta hlasů. Propad v takovém případě zaznamená i AfD, která měla v Bádensku-Württembersku 15,1 procenta hlasů a v Porýní-Falci 12,6 procenta hlasů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Orbán: Zahrádky v restauracích se otevřou, když bude očkováno 3,5 milionu…

14.04.2021 19:33 Maďarsko uvolní další opatření proti šíření koronaviru, jakmile bude naočkováno proti covidu 3,5…

V EU jsou na tom v očkování proti covidu nejlépe Malta a Maďarsko

14.04.2021 16:30 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bylo v EU podáno již 100 milionů dávek…

Evropská komise si chce na fond obnovy od června půjčovat 150 miliard eur…

14.04.2021 16:12 Aktualizováno Evropská komise (EK) si chce první peníze na mimořádný fond pokrizové obnovy ekonomik začít na…

V Rakousku má být do konce týdne naočkovaný každý třetí zájemce, uvedl Kurz

14.04.2021 15:57 V Rakousku bude do konce týdne alespoň první dávkou naočkovaný každý třetí zájemce o vakcínu proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama