Vakcíny používané v Evropě jsou účinné proti všem mutacím, uvedla WHO

Vakcíny proti covidu-19, které se v současnosti v Evropě používají, jsou podle všeho schopny chránit před všemi mutacemi koronaviru. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl šéf evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge. Zdravotnické orgány požádal, aby se i nadále měly na pozoru před mutací, která se poprvé objevila v Indii. Zdůraznil ale, že očkování a preventivní opatření zabrání jejímu šíření, informovala agentura Reuters.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Všechny varianty viru způsobujícího covid-19, které se dosud objevily, reagují na dostupné, schválené vakcíny," uvedl Kluge. V Evropě se v tuto chvíli očkuje zejména přípravky od společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson, připomíná Reuters. Některé země ale používají také ruskou vakcínu Sputnik V či čínské očkovací preparáty.

Takzvaná indická varianta koronaviru s označením B.1.617 se dosud objevila v 26 z celkem 53 zemí, které čítá evropský region podle WHO. Podle Klugeho tuto novou mutaci WHO stále ještě zkoumá, ale je zřejmé, že se dokáže šířit velmi rychle.

"Jdeme správným směrem, ale musíme stále dávat pozor. V několika zemích existují místa zrychlujícího se přenosu, která by se velmi záhy mohla proměnit v nebezpečné oživení nákazy... Pandemie ještě neskončila," uvedl Kluge.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 12:18 Aktualizováno Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama