Vánoční projev královny: Alžběta II. děkovala lidem v první linii boje s koronavirem

Uplynulý rok, poznamenaný pandemií koronaviru, lidi sice rozděloval, zároveň je ale v mnohém i sblížil. V tradičním vánočním proslovu to dnes řekla britská královna Alžběta II. V řeči, která trvala necelých pět minut, poděkovala zdravotníkům i dalším dobrovolníkům, kteří pomáhali v Británii a dalších částech světa v boji s koronavirem.

Královna Alžběta II.
doporučujeme

"Toto období roku bude u mnohých poskvrněno smutkem: někteří truchlí kvůli ztrátě těch, kteří jim byli drazí, jiným chybějí přátelé a členové rodiny, kteří s nimi nemohou kvůli bezpečnosti být, a přitom vše, co si k Vánocům opravdu přejí, je jen objetí nebo stisk ruky," uvedla královna. "Pokud jste jedním z těchto lidí, nejste sami. A věřte, že na vás myslím a modlím se za vás," dodala.

zdroj: YouTube

V tradiční předtočené vánoční řeči Alžběta II. hovořila o naději i vděku, který ona i celá její rodina pociťují vůči zdravotníkům a dobrovolníkům, kteří se postavili do první linie v boji s koronavirem.

Vánoční poselství je letos už třetím televizním projevem britské královny. V prvním z nich, který pronesla v dubnu, mimo jiné poděkovala lidem, kteří za pandemie covidu-19 zůstávají doma. Další řeč pronesla v květnu.

Kvůli epidemii, která Británii silně zasáhla, se čtyřiadevadesátiletá královna letos sedm měsíců neobjevovala na veřejnosti. Od března do října pobývala na hradě Windsor. Na svém sídle západně od Londýna stráví panovnice i letošní Vánoce, a to jen s manželem Philipem (99) a malou částí služebnictva. Královna přitom běžně slaví svátky s dalšími členy rodiny na zámku Sandringham na východě Anglie. Kvůli epidemii však letos jednotlivé užší rodiny tráví Vánoce odděleně.

Následník trůnu, princ Charles (72) s manželkou Camillou (73) slaví svátky na venkovském sídle Highgrove House nedaleko Bristolu. Jeho syn William (38) s manželkou Kate (38) a třemi dětmi budou na zámku v hrabství Norfolk. Druhý Charlesův syn Harry (36) žije s manželkou Meghan (39) a ročním synem Archiem dlouhodobě v Kalifornii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko přitvrdilo. Do práce, na poštu, do banky či na procházku jen s…

27.01.2021 22:04 Aktualizováno Na Slovensku ode dneška platí v souvislosti s koronavirovou krizí přísnější zákaz vycházení.…

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Spor EU a AstraZeneca o vakcíny trvá, unie chce ty z Británie

27.01.2021 21:44 Aktualizováno Spor Evropské unie s farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávky vakcín se oběma stranám ani dnes…

EU i Británie souhlasí s obnovením provozu letadel Boeing 737 MAX

27.01.2021 18:58 Aktualizováno Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) dnes povolila obnovit komerční provoz letadel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama