Vatikán konečně obsazuje do vysokých funkcí ženy

Papež František dnes jmenoval první ženu do vysoké funkce ve státním sekretariátu Vatikánu. Italská právnička Francesca Di Giovanniová bude nově zastávat funkci náměstkyně pro vztahy Vatikánu s ostatními státy, což agentura Reuters přirovnala k zástupkyni ministra zahraničí. Je to nově zřízená funkce v sekci pro vztahy Vatikánu s ostatními státy, která bude mít nyní dva náměstky.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Papež František
doporučujeme

"Je to poprvé, co žena získala manažerskou pozici ve státním sekretariátu," řekla dnes serveru Vatican News šestašedesátiletá Di Giovanniová, která se specializuje na mezinárodní právo a lidská práva. Své jmenování označila za "bezprecedentní" krok a za známku toho, že papež věnuje větší pozornost postavení žen v římskokatolické církvi.

Di Giovanniová pracuje v sekci vztahů Vatikánu s ostatními státy od roku 1993, dosud se věnovala mimo jiné migrační a uprchlické problematice, mezinárodnímu humanitárnímu právu, postavení žen či duševnímu vlastnictví.

Na starost bude mít nová náměstkyně multilaterální vztahy, což podle ní znamená vztahy s mezivládními organizacemi či vícestranné smlouvy. Její kolega Miroslaw Wachowski, který je náměstkem v sekci vztahů Vatikánu s ostatními státy od loňského října, se bude primárně zabývat vztahy bilaterálními.

Podle agentury Reuters měly dosud nejvyšší funkce ve Vatikánu italská historička Barbara Jattaová, která je od roku 2016 šéfkou Vatikánských muzeí, a brazilská novinářka Cristiane Murrayová, kterou papež František loni jmenoval zástupkyní ředitele vatikánské tiskové kanceláře.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský prokurátor nesouhlasí se stíháním kolegy, který měl styky s…

17.01.2020 15:21 Stíhání bývalého slovenského generálního prokurátora Dobroslava Trnky, kterého policie ve čtvrtek…

Louvre ochromila stávka kvůli důchodové reformě

17.01.2020 14:25 Protest odpůrců chystané reformy francouzského důchodového systému dnes donutil zavřít brány…

Zemřel pobodaný migrant z řeckého ostrova Lesbos

17.01.2020 13:58 Dvacetiletý migrant z Jemenu, kterého v uprchlickém táboře na řeckém ostrově Lesbos někdo pobodal,…

EU chce obchodní dohodu s Brity, další priority nejsou jasné

17.01.2020 12:44 Dva týdny před odchodem Velké Británie z EU se v Bruselu naplno rozjíždějí debaty, o jakou dohodu s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama